Monday 21st May 2018,
Federatia Romana de Rugby

RFI |Chris Thau,expert in comunicare al IRB crede ca decizia de apel poate fi atacata cu succes:”Romania a fost pedepsita prea drastic”

18 mai 2018 INTERN

Federatia Romana de Rugby va contesta decizia de depunctare a echipei nationale de rugby a Romaniei emisa de Comisia de Solutionare a Disputelor. Chris Thau, expert in comunicare si consultant international al International Rugby Board (fosta denumire a World Rugby) si fost director de comunicare la doua editii ale Cupei Mondiale, precum si ofiter de presa al International Rugby Board a declarat intr-un interviu pentru RFI, ca decizia poate fi atacata cu succes, Romania fiind pedepsita prea aspru. De asemenea, el considera ca indiferent de rezultatul apelului,rugbyul romanesc se poate redresa prin consolidarea sectorului de copii si juniori.

„Cei care au luat aceasta decizie au pus totul laolalta si i-au pedepsit pe toti, pentru a da un exemplu pentru toate tarile care, cumva, procedeaza la fel, adica iau jucatori din strainatate fara a analiza precis de unde si cum vin. Cu exceptia Romaniei, care si-a facut treaba, dar a fost si ea pedepsita”.

„Slabiciunea World Rugby este ca nu exista o metodologie precisa pentru a asigura eligibilitatea unui jucator. Trebuie sa te bazezi pe ce spune jucatorul și ce spune federatia din tara lui de origine. Nu exista altceva, iar un avocat bun va spune: ce credeti ca trebuia facut in plus?”

„Din ce am inteles eu, problema este ca in adresa trimisa de FRR nu s-a mentionat si rugby-ul in 7, dar acesta mie mi se pare un chitibus. Iar noi, in lumea rugby-ului suntem maestri chitibusari. Mie mi se pare ca atunci cand intrebi daca este eligibil , atunci federatia respectiva isi asuma raspunderea, deci cei din Tonga ar trebui putin scuturati, nu romanii. Si pedeapsa este catastrofala, intr-adevar. Dar daca tribunalul de apel constata ca totul s-a facut pe masa si nu a fost nimic facut smechereste, atunci Romania poate fi reabilitata”.

Tot interviul acordat de Chris Thau, celor de la Radio France International Romania, il puteti gasi aici:

2,337 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

19 Comments

  1. Nick 18 mai 2018 at 10:14

    Corect!

    O gandire corecta, logica dar mai ales de logica juridica.

    Federatia asta internationala este o structura total iresponsabila, vrea sa managerieze totul in lumea rugby-ului dar cand este prins cu incompetenta ca un laș paseaza totul federatiilor nationale sau regionale. Shame you World Rugby!

    FRR si-a facut bine treaba … nu cum spuni unii … FRR a prezentat dovezi, declaratii oficiale venite din partea celor din Tonga (o atitudine rusinoasa sa ascunzi adevarul) … nu cum ofereau unii sfaturi – d-ule sa intrebam „tata” google sau alte zis ”surse” … in astfel de sistuatii, proceduri ceri pozitii oficiale din partea celor care trebuie sa-ti ofere aceste date … nu sa te manipuleze din invidie …

    World Rugby nu vrei sa vorbim despre cum joci la doua capete, murdar, corupt, imoral, antisportiv … cate ineligibilitati exista si vor exista in echipe Tier 1 … esti in stare sa punem totul pe masa … si sa vb. despre asta !? Ce zici ?!
    Justice for rugby! Justice for values! Justice for true!

    FRR face ceea ce trebuie.
    Lupta FRR!

    Keep Up Oaks!
    Go Oaks!

  2. dan 18 mai 2018 at 10:38

    … imi pare corect diagnosticul lui Chris Thau despre situatia rugbyul romanesc…dar din pacate nu cred in succesul apelului…

  3. Alomat 18 mai 2018 at 10:49

    Pe bune? dar cand iti da sute de mii de lire pentru programe de „inalta performanta” sau „dezvoltare” tot iresponsabila si incompetenta este WR? De ce FRR nu are corespondenta cu WR inainte de a-l baga pe Fakaosilea in nationala? Avea doar informatia de la Baia Mare ca omul a jucat 7’s pentru Tonga.
    De ce nu scoate FRR acum scrisoarea din 2017 de la WR care sa ii dea voie sa il foloseasca pe Fakaosilea? Pentru ca nu o are, pentru ca s-a bazat doar pe un email de la un domn numit Vunipola. De ce nu a insistat FRR ca WR sa ii dea „verde” tonganului? Acum nu mai aveam probleme de acest gen. Si atunci despre incompetenta cui vorbim?

  4. Ion 18 mai 2018 at 12:45

    Si A Pichon zicea la fel spaniolilor ca se va renuca meciul …..ne imbatam singuri cu apa rece …FRR nu a facut lucrurile ca la carte si acum paseaza motanul la tongani .Sa fim seriosi e un lant intreg de greseli plecand de la jucatori care si au batut joc de sanse (sa pierzi cu Germania!!!!! Si apoi in decisivul cu Spania unde nu au jucat nimic ……sa ai om in plus 10 minute si gramada pe repunerea ta la 5 m de but si sa te impinga aia e rusinos ….faimosul pachet de inaintare ce nu a prins o minge in tusa )…..Daca tot au vrut sa il compromita pe Iordachescu de ce naiba nu l au pus la Rusia Spania si nu era nici un scandal dupa …..pe rusi oricum iiaveam acasa si era mai usor decat sa joci decisiv la Madrid …….Cum poate crede cineva ca WR va accepta sa schimbe sentinta cand e clar ca a fost o decizie „politica”? Unde sa iti ceri dreptate apoi? La tas? La Laussane? In civil?
    In ce baza daca tu ca federatie ai semnat inainte de inceputul competitiei un angajament ca te supui deciziilor WR ?
    Nu observati ca inclusiv amenda e data cu dus si intors? 100.000£ cu suspendare pt 5 ani adica daca nu stati cuminti o reactivam .Fara sa mai luam in calcul toate ajutoarele pt copii si juniori etc ….In nici un sport nu exista jumatate de echipe calificate direct ca in rugby ……..poate ca Anglia ne da 150 dar emulatia ce o creaza o partida contra lor plus multe alte beneficii care in final duc la progres .WR pare o cupula mafiota care protejeaza cele 10 tari puternice si atat dovada nationalizarile ridicole ale unora …..Din pacate nu prea avem ce face cand stai cu mana intinsa trebuie sa accepti umilinta celor mari ….trist dar adevarat

  5. adrian 18 mai 2018 at 14:34

    Vor avea nevoie de multa demnitate pentru a recunoate ca au gresit, atat cei de la WR trecand prin RE si ajungand la FRR. O fi rugbyul un sport a celor curajosi si demni dar, e posibil sa fie prea mult, chiar si pentru ei.

    Daca demersurile FRR pentru folosirea lui Fakaosilea sunt corecte, parerea mea este decizia de suspendare a noastra include la pachet si scandalul cu Iordachescu dar si faptul ca CE U18 si U20 au aratat foarte clar ca nu avem viitor in rugby si ca nu prezentam nici un interes pentru WR. Nu cred c-ar trebui sa ne gandim doar la partea financiara. Tonga, Fiji si Samoa dau jucatori in toate selectionatele mari si-n toate campionatele tari din lume chiar daca sunt foarte sarace. In momentul in care in Romania vom avea 40000-50000 de jucatori legitimati la toate categoriile situatia va fi diferita. Ar putea fi un obiectiv. Popularizarea rugbyului si introducerea lui masiva la sate unde e plin de pasuni pe care se poate antrena si unde poti atrage tineri puternici, adevarate forte ale naturii.

  6. Ion 18 mai 2018 at 14:57

    Adrian esti un nostalgic al vremurilor bune ale rugbyului ….din pacate azi totul functioneaza cu bani. pasiunea a disparut in gramada nevoilor de zi cu zi .Imi aduc aminte cand am inceput eu am primit un tricou vechi rupt aruncat prin magazia de un serios …..ce mandrie simteam l am dus la bunica mi la cusut eram super fericit …..nu povestesc ca jucam in tenisi ca ghete nu aveam de unde ……cand am primit prima pereche de ghete (erau cotton oxford) am crezut ca l am prins pe Dzeu de picior …tremuram de emotie ……antrenor era un pensionar cu multa pasiune pt sportul asta ce facea totul benevol si alerga peste tot sa obtina sponsorizari sa putem juca meciurile din deplasare ……erau alte vremuri …azi lipsesc oamenii care sa faca asta dezinteresat pt ca toti avem familii si stim cat de greu se traieste in tara …..de asta echipele de traditie dispar iar aria de selectie e tot mai mica …..nu e un lobby pt naturalizari (desi o face pana si Noua Zeelanda) dar e o realitate tot mai palpabila astazi .Daca nu iesim din asta vor trece multi ani pana sa mai putem scoate capul in lume

  7. uvertura 18 mai 2018 at 15:09

    d-le Thau, stiu ca sunteti un vechi prieten al rugby-ului romnesc, ba l-ati si ajutat sa fie promovat in lume. respectul meu pentru cuvintele de incurajare de acum, dar imi suna ca niste condoleante formale la capul mortului. sper sa ma insel, in sensul ca decizia sa fie revizuita, insa, indiferent de ce va fi, va rog sa primiti multumirile si consideratia mea!

  8. dan 18 mai 2018 at 17:59

    @adrian, ion

    ..a-ti atins un punct de discutie la care m-am gindit un timp…ma refer la numarul de jucatori de rugby pe care il avem

    la dispozitie in tara si care ar putea deveni viitorul echipei nationale…

    Exista un studiu facut acum ceva ani in US (American footbal) iar apoi in Canada pentru ice-hockey…conceptul descris se cheama: ‘capitalization rate’ (nici o legatura cu echivalentul financiar) si este definit ca: ” % de jucatori cu potential, capabili sa atinga ‘top level’ si care la final intr-adevar il ating…”

    Studiul a identificat 3 aspecte care ajuta la cresterea acestui indice: economical (saracia, suportul financiar primit), atitudinal (stupiditatea systemului, persistenta individuala) si logistic (capabilitatile create in jurul acestui potential uman)…

    V-ati intrebat de ce de >20 de ani semi-fondul masculin mondial e complet monopolizat de Kenyeni?…

    Raspunsul in prima faza e ca acesti Kenyeni au ceva in codul lor genetic care ii fac rezistenti si predispusi la alergari…!
    Dar cind te uiti la ‘capitalization rates’ pentru acest sport in Kenya descoperi ca 1 million de copii alearga zilnic cite 10-12 kilometri, de placere, ideea de a alerga este in sub-constientul lor la nivel national…din cauza asta au cite 5-6 alergatori in primii 10 din lume….

    Revenind la Ice-Hockey (canadian’s hockey) ‘capitalisation rate’ este undeva la 50%, iar American football undeva la 16% in fiecare caz motivele sunt cu totul altele.

    Acelasi lucru si cu rugby-ul…de ce sunt Samoanii si Fijienii atit de buni?…nici o legatura cu codul genetic, e vorba de numarul mare de participant si atingerea potentialului final, asta e tot.

    M-am uitat la niste date statistice la noi:
    Romania – populatie 18 milioane – 10k jucatori legitimati ( 5k under 12yrs, 3k teens, 1k seniori)
    Fiji – populatie 900k – 36k legitimati (22k under 12yrs, 5k teens, 8k seniori)

    Apropo numarul de jucatori de rugby seniori la noi este de 3 ori mai mic ca in Rusia, de 7 ori ca in Samoa, de 8 ori decit in Spania.

    Dupa mine este clar unde trebuie pus accentul…iar strategia FRR trebuie sa arate acest lucru..in felul asta le poti da bonusuri, poti sa-i dai afara, sa alegi o echipa noua etc..

  9. frankie 18 mai 2018 at 22:40

    Lui Ion,
    Adrian are dreptate in privintza cresterii numarului de jucatori. Trebuie, altfel nu vom face nimic! Nu vom avea de unde alege, nu vom avea baza.
    Tu ai dreptate cu banii, trebuiesc bani, dar banii spre deosebire de vremurile CSS-urilor trebuie sa vina de la parintzi. Da, parintzi, care baga benzina sa duca copiii la antrenament, si apoi se duc sa faca un meci Simbata.
    Stiu care e mentalitatea romaneasca, nu multi se inghesuie sa se deranjeze Simbata, nu multi sint interesati sa faca loc in timpul saptaminii pt copii, E usor sa spui ne trebuie bani, banii exista acum in buzunarele parintilor!
    Ca ne trebuie si antrenori care sa aiba pasiune, e adevarat. Ca asa se atrag parintzii si se cistiga incredere!

  10. Ion 19 mai 2018 at 1:20

    @Frankie
    Si eu cred acelasi lucru ca trebuie sa marim aria de selectie doar ca e nevoie de bani Autoritatile locale nu sprijina deloc sectorul juvenil iar prima masura aici ar trebui luata o legislatie coerenta pt sport apoi implicarea autoritatilor locale .E usor de spus din buzunarele parintilor ….vorbim de orasele mici din provincie de sate unde oamenii traiesc de pe o zi pe alta nu despre Bucuresti Brasov si Timisoara .Uite ce se intampla la Iasi la Constanta unde se desfiinteaza echipele …..vorbim de Valea Jiului unde era o pepiniera buna de Barlad etc ……Nici macar nu vorbesc de alimentatie si de dotari ……Si antrenori care trebuiesc gasiti si pregatiti ca moda sus tare si pe ei a trecut ..pe care trebuie sa ii platesti si care sa mearga prin scoli sa atraga copii spre rugby ……fara bani e greu sa faci ceva

  11. adrian 19 mai 2018 at 9:48

    Ion, sunt de acord cu tine ca trebuie sa dispui de bani pentru a obtine performanta, in special in ultimele sale etape: campionat puternic, echipa nationala etc. Eu nu vorbesc de profesionalism, vorbesc de amatorism, de placerea de a juca rugby dezinteresat (evident, odata cu aparitia de minicampionate regionale si locale, apare si interesul, fie si in forma de orgoliu). La acest nivel se poate face voluntariat cred eu, fiecare cat poate si cum poate iar FFR nu trebuie sa investeasca mare lucru. Tot ce-ar trebui sa faca este sa faca munca de promovare, pe teren nu din birou sau de la telefon, cu ajutorul jucatorilor care ar putea fi cea mai atractiva forma de a-i atrage pe tineri si de a impartii gratuit cursuri de antrenori si arbitraj pentru amatorii-voluntari (profesori si profesoare de educatie fizica printre ei, de ce nu).FRR ar putea face si publicitate de genul :” vrei sa joci rugby si nu ai unde?” Sa gestioneze anunturi de la diferite persoane din tara care vor sa-si caute sau sa-si faca o echipa, sa-i puna in contact unii cu altii, sa le ofere suport tehnic, informatii despre o eventuala echipa cu care ar putea disputa partide, cursuri, sa-i federeze. Nu conteaza nivelul si priceperea in acesta faza, conteaza dorinta de a te bucura de rugby aprope de tin, la tine in curte ca sa spun asa. Nivelul si priceperea vor veni de la sine odata cu cresterea numarului de practicanti.

  12. adrian 19 mai 2018 at 10:01

    Ion,

    pe de alta parte, daca trebuie sa iti dedici toata energia si tot timpul pentru a trece luna, lucrurile se complica. Eu nu cred ca suntem o natie de Remi din Singur pe lume, desi sunt multi carora le este greu sa-si castige o paine. Rugbyul amator de care eu vorbesc il vad mai mult ca o forma de divertisment, de a petrece clipe facand ceva ce-ti place. Pentru distractie, eu cred ca oricine isi gaseste timp.

  13. Ion 19 mai 2018 at 20:43

    @Adrian nu vreau sa iti retez entuziasmul si prefer sa te las sa visezi frumos .. Eu sunt de multi ani plecat din tara si vin o data la 4-5 ani asa ca prefer sa cred ca sunt eu rupt de realitate .Totusi nu cred ca romanul a schimbat mentalitatea atat de mult incat sa faca voluntariat Cred ca vremea cu munca patriotica a fost in secolul trecut .pentru noi .
    Pe de alta parte cred ca tu confunzi Romania cu Noua Zeelanda Australia sau mai stiu eu ce insula din emisfera sudica .In Romania niciodata nu a fost sport national si pt 90% din populatie cred ca e total necunoscut ..In fine subiectul e larg si nu il solutionam noi pe net .Mi ar place sa existe multi oameni ca tine pe cat posibil in functii de raspundere .
    Eu raman la idea ca avem nevoie de legislatie favorabila sportului apoi implicarea autoritatilor locale ( nu in crearea de mastodonti gen CSM )ci in sprijinirea sectorului juvenil si apoi implicarea federatiei in propagarea fenomenului .
    Ps:Citesc cu placere postarile catorva de pe paginile frr si cred ca daca ar fi mai multi oameni ca tine ca Dan uvertura frankie etc am avea o sansa
    Un salut cordial !

  14. Geo 19 mai 2018 at 21:42

    Foarte frumos sintetizat de un gentelman elegant in persoana d-lui Thau.
    Ceea ce nu stie dinsul despre minciunile lui petrache&Co, care cunosteau situatia lui Sione, si totusi au mers pe blat…romaneste, ca nu se prinde prostii aia.
    Recursul poate face mai mult rau, eventual nu vei mai fi exonerat de cei 100k, si vei plati pe loc.
    Cat a-ti muls IRB-ul pe tot felul de pseudo programe de dezvoltare a fost bine? La nivel de juniori FRR este o gluma, iar la seniori ai 5 echipe in super liga, de la care daca retragi strainii mai faci de vreo 3 echipe slabe. ASTA E PROGRAMUL DE DEZVOLTARE AL FRR, SI CARE A INGHITIT SUTE DE MII DE EURO. petrache poti demisiona linistit, ai facut destul de mult bine rugby-ul romanesc.

  15. Crisan 20 mai 2018 at 0:14

    Era bine dispus Petrache azi in tribune la semifinalele Superligii (l-am vazut la Arcul de Triumf). Avea si basca in cap … exact acolo il si doare.

    Din cauza deducerii de puncte am ajuns la fundul clasamentului REC 2018 si vom juca pana si barajul de promovare-retrogradare impotriva Portugaliei in locul Germaniei. Ce umilinta…

  16. Crisan 20 mai 2018 at 1:01

    @Ion, @Adrian,

    Nu trebuie sa asteptam mereu de la ceilalti (si doar de la cei din tara) sa faca ceva pentru sportul asta.

    Si noi putem face ceva pentru rugby-ul romanesc de departe. Am putea de exemplu sa citim regulamentele si sa vedem daca echipa Romaniei si FRR le respecta. Iar in cazul in care ni se pare ca e ceva in neregula, sa semnalam neregularitatile. Asta nu necesita extrem de mult timp iar daca sunt mai multe persoane interesate de acest lucru sunt convins ca ar fi un beneficiu. Am putea chiar face acelasi lucru pentru echipele adverse …

    Dar trebuie sa recunosc ca e greu de discutat pe forumul acesta. Dupa ce aflasem de Sione am ajuns pana la a citi faimosul articol 8 dupa care am scris aici ca mie mi se pare ca jucatorul nu era eligibil. Inca nu se daduse verdictul si lumea mi-a sarit in cap, ceea ce nu prea mi-a placut mai ales ca scrisesem pe un ton cat se poate de respectuos.

  17. Adrian 20 mai 2018 at 11:40

    @Crisan, din afara este mai greu sa ajuți, aproape imposibil. Eu am antrenat un timp copii de 8-10 ani și voi reveni să-i antrenez din toamna pentru ca timpul îmi permite acum sa fac asta o data pe săptămână. Ma gândeam și chiar am început sa fac demersuri pentru a atrage copii romani însă lucrul asta nu înseamnă nimic, vor avea același statut ca toți ceilalți și vor continua sa se simtă ceea ce se simt. Nu cred ca lucrul asta poate ajuta într-un fel rugbyul din Romania. Ceea ce pot sa spun cu certitudine este ca pe mine ma ajuta ca persoana.

  18. Nick 20 mai 2018 at 23:14

    @Crisan & Co.

    Tilicilor numai prostii, tampenii vorbiti …

    Romania in REC 2017-2018 pentru calificare RWC2019 are 29 pct. … dupa prima decizie … fara sa existe o metodologie de cum se stabileste depunctarea echipelor in caz de neeligibilitate … ne-au dat 30 pct. … deci 29-30 fac = -1 pct. tolomacilor … nu -11 sau alte tipuri de pct. in clasament …

    sursa: Points deductions on Belgium (30), Spain (40), and Romania (30) in relation to the RWCQ 2019 competition – for each occasion that an ineligible player played in the related games.

    Deci nu suntem pe loc. 6 in REC tilicilor care cred mai mult in ce e pe wiki decat in surse oficiale … :))

    O decizie corecta la Apel ar fi asa: platim suma de 100.000 £, ni se iau cele 29 pct. + cele 3 eseuri ale Sione din REC si ramanem cu 0 pct. si cu esaveraj de +100 pct. deci suntem peste nemti ( peste -300 pct. esaveraj), implicit avem loc. 3 si mergem in recalificari.
    Aceasta este dupa mine cea mai obiectiva solutie viabila … federatia din tonga trebuie sa suporte masuri pentru manipulare din invidie, lipsa oferiri info. adevarate, corecte si oneste fara rautate, invidie.

    Acum orgoliul si mandria pentru WR este mai mare decat dorinta de fairplay, decat justice for values, justice for rugby, justice for true …

    Keep Up Oaks!
    Go Oaks!

  19. dan 20 mai 2018 at 23:50

    @ion,
    salutari back!……adevarul e ca sunt in acceasi situatie ca si tine…cind am plecat din tara acum multi ani, Iliescu cistigase la pas alegerile prezidentiale…iar Romania inca juca cu Hari Dumitras capitan …!!..:)…

    Am vazut ce inseamna school & college rugby (afara) si faptul ca parintii trebuie sa adere la un calendar incarcat: slujba si viata de zi cu zi, sa poata duce copii la antrenamente, meciuri si toate celelalte lucruri …been there, done that!…
    Sunt sigur ca acelasi lucru s-ar intimpla si in tara daca ar fi organizat in vreun fel…
    .
    Pentru copii, pina la 15-16 ani, vorbesc de college rugby, nu se pune problema de performanta dar aici exista deja o istorie creata si e o mindrie sa-ti reprezinti scoala in aceste meciuri…Tricourile nominale, cupele si diplomele sunt si ramin o amintire frumoasa…cel putin pentru parinti!…La acest nivel nu se cheltuie mult dar e foarte bine organizat…Valorile promovate de sport au convins Directiile de invatamint sa inscrie aceste sporturi de echipa in curiculum scolar…binenteles ca rugby e la competitie cu forbal, basketball, cricket…dar copii le practica pe toate in rotatie si in functie de sezon.

    Revenind la rugby, astfel se creaza o audienta pentru viitor si o disponibilitate mentala pentru acest sport….(+ iti creezi spectatorii de miine!!)
    Copii cu potential sunt coptati in paralel si in cluburile de rugby de pe linga fiecare district zona si pot continua pina mai tirziu pina dupa scoala, sau 18-20 ani in functie de capacitatea / sau situatia fiecaruia..

    De asta zic, ca in ultimii 10 ani s-a pierdut mult timp si bani, iar World Rugby a realizat ca ridicarea Romaniei la nivelul de rugby union asemeni Argentinei, nu se va intimpla prea curind…altii miscindu-se mult mai repede.

    Sa speram ca lucrurile se vor indrepta, dar eu cred ca trebuie sa vina din interior…