Saturday 23rd January 2021,
Federatia Romana de Rugby

England Counties se impun in prima partida contra Romaniei A

5 iunie 2018 NATIONALA

Pe Stadionul National Arcul de Triumf s-a disputat prima din cele doua partide programate a avea loc intre Romania A si England Counties, victoria revenind selectionatei din Albion cu rezultatul de 40-5, dupa o repriza echilibrata pana la pauza, cand, pe tabela de marcaj diferenta a fost de numai sapte puncte in favoarea trandafirilor.

Echipa noastra a intrat bine in joc si a avut o posesie prelungita in jumatatea de teren a englezilor care insa au stiut sa se apere efiecient fara a lasa spatii. A urmat replica celor de la England Counties si dupa o margine obtinuta la cinci metri de terenul nostru de tinta, Danny Maher a intrat in forta pentru un prim eseu transformat de Warren Seals.

Romania A a revenit in ofensiva si a avut initiativa pana aproximativ in minutul 30, cand la o faza identica, din care englezii au marcat prima incercare, a venit cea de-a doua reusita a acestora, autorul fiind de aceasta data Matt Lane.  Warren Seals nu a izbutit insa transformarea. In ciuda rezultatului defavorabil echipa noastra a continuat sa preseze defesiva adversa si acest lucru avea sa se concretizeze ceva mai tarziu.

Dupa mai multe incercari de a strapunge apararea englezilor, capitanul acestora Joe Makin a vazut cartonasul galben si in urma unui mol de margine rulat eficient de echipa noastra , taloneurul Tudor Butnariu a culcat balonul in terenul de tinta chiar inainte de pauza. Primele 40 de minute s-au incheiat cu rezultatul de 12-5 in favoarea echipei England Counties, in conditiile in care Tudor Boldor a ratat transformarea incercarii.

Partea secunda a avut un aspect total diferit, Romania A nu a mai putut tine ritmul cu England Counties, inca dupa revenirea de la cabine Matt Lane a profitat de o neatentie din defensiva noastra si a scapat in eseu, o incercare transformata de Warren Seals. In urmatoarele 20 de minute nu s-a mai marcat pentru ca apoi in finalul jocului England Couties sa mai marcheze de trei ori.

Rob Conquest a culcat balonul in eseu dupa o pasa a lui Tom Banks, ceva mai tarziu Sam Baker a gasit bresa din defensiva noastra pentru ca Lawrence Rayner sa stabileasca rezultatul final, el fiind si autorul transformarilor tuturor celor trei incercari marcate de England Counties in acest interval de timp.

Urmatoarea partida dintre Romania A si England Counties va avea loc vineri, 8 iunie cu incepere de la ora 17:00 in gazduirea Stadionului National Arcul de Triumf.

Romania A-England Counties 5-40 (5-12)
Au marcat: Butnariu-e respective Maher-e, Lane-2e, Conquest-e, Baker-e, Rayner-e,3tr, Seals-2tr
Cartonas galben: Makin

Romania A: 1.Marius Lungu, 2.Tudor Butnariu, 3.Alexandru Gordas, 4.Adrian Motoc, 5.Marius Iftimiciuc, 6.Vlad Neculau, 7.Marcel Rusu, 8.Damian Stratila, 9.Gabriel Rupanu, 10.Tudor Boldor, 11.Alexandru Porojan, 12.Ionut Balaban, 13.Stefan Cucos, 14.Mihai Lamboiu, 15.Marius Simionescu
Rezerve: 16.Alexandru Tala, 17.Iulian Hartig, 18.Silviu Suciu, 19.Bogdan Doroftei, 20.Silviu Gradinaru, 21.Stefan Afloare, 22.Ovidiu Melniciuc, 23.George Oprea, 24.Ionut Botezatu, 25.Adrian Apostol

England Counties: 1.Joe Wrafter, 2.Danny Maher, 3.Cameron Leigh, 4.Rob Conquest, 5.Joe Makin, 6.Matt Lane, 7.Phil Mills, 8.Harry Hone, 9.Tom Banks, 10.Warren Seals, 11.Jack Lloyd, 12.Dan Watt, 13.Lewis Minikin, 14.Jamie Broadley, 15.Sean Taylor
Rezerve: 16.Billy Harding, 17.Joe Smart, 18.Karl Garside, 19.Liam Edwards, 20.Andy Hughes, 21.Ollie Hodgson, 22.Jack Gash, 23.Lawrence Rayner, 24.Sam Baker, 25.Matt Hema

3,231 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

5 Comments

 1. Dan Apostol 5 iunie 2018 at 22:41

  Greu fara o stuctura stabila. Trebuie urgent numit un manager permanent care sa se ocupe de toate echipele XV. Tot respectul pentru Lièvremont dar el trebuie sa stie ce are de gand FRR pe timp lung. Esecul e mai dur decat cel de acum 3 ani (si evolutia noastra mi s-a parut mai slaba).

  Departamentul de marketing al FRR trebuie inlocuit in totalitate. Cu intrarea gratuita si sa vezi un stadion gol e umilitor. Faptul ca tata a fost rugbist nu inseamna ca fiul trebuie sa lucreze in departamentul de marketing (te sti cine esti).

 2. dan 6 iunie 2018 at 1:02

  …aceeasi parere…
  N-as vrea sa fiu prea dur cu o echipa la inceput de drum, creata de o saptamina si care n-a jucat impreuna deloc.
  Problema care o am e legata de jocul de baza… pozitionare pe teren, alegerea inteligenta a placajelor si executarea lor, reciclarea rapida dupa contact, hand skills, conditia fizica…pentru chestiile astea nu e nevoie de national Head Coach, vii cu ele de la club, iar daca nu se intimpla acolo, in competitii rămâi fără ‘pantaloni’..:)…

  De partea commerciala si eu m-am legat de multe ori…
  Personal vad doua directii care trebuie sa lucreze impreuna: una marketing / promotion si una de sponsors aquisition / management.
  Doua obiective clare: cresterea numarului de spectatori live + engagement si atragerea de capital in jocul de rugby…si asta de la cluburile mici pina la nationala.

 3. marin mot 6 iunie 2018 at 11:43

  am fost la meci ,dar ca sa faci o echipa reprezentativa u23 iti trebuie timp si multe meciuri . in plus nu e usor in conditiile in care nu ai campionat de u20,iar u19 si u18 sunt foarte slabe

 4. marin ionesco 7 iunie 2018 at 8:47

  dl mot bate cimlii ca de obicei, citi de la steaua au fost????? si ce prestatie au avut.Si cum aratau fizic TRIST ……..

 5. old rugby 7 iunie 2018 at 21:16

  marin Ionesco cand postezi lasa bautura ca nu stii ce a spus omul,mai fii atent pe subiect

Leave A Response