Wednesday 19th December 2018,

Romania se impune in etapa de la Zagreb contand pentru Rugby Europe 7’s Trophy

9 iunie 2018 7's Men

La Zagreb, in Croatia s-au disputat partidele din primul turneu al Rugby Europe Men 7’s Trophy editia 2018, acolo unde Romania dupa ce s-a impus in faza grupelor, a avut un parcurs fara greseala pana in finala pe care a castigat-o dramatic impotriva Lituaniei, cu un eseu marcat n prelungiri si astfel echipa noastra nationala conduce in clasamentul general al competitiei.

In prima zi a etapei de la Zagreb, Romania s-a aflat intr-o grupa alaturi de Ungaria, Israel si Lituania, grupa pe care a incheiat-o pe locul intai, fara a cunoaste infrangerea. Debutul cu Ungaria, iar apoi disputa cu Israel ne-au adus doua victorii in care nu am primit puncte, in schimb am marcat 11 eseuri dintre care cele mai multe l-au avut ca autor pe Ionel Melinte.

Lupta pentru sprematia in grupa s-a dat impotriva Lituaniei. A fost o partida extrem de echilibrata, cu rasturnari de scor, in cele din urma consemnandu-se un rezultat de egalitate. Din nou Ionel Melinte s-a evidentiat cu o incercare, alaturi de reusitele lui Stephen Hihetah si Vladut Zaharia, dintre acestea una fiind transformata de Alexandru Bucur. Astfel, Romania a incheiat pe prima pozitie in clasamentul Grupei B calificandu-se pentru faza sferturilor de finala.

Primul adversar in cea de-a doua zi a competitiei a fost Luxemburg, echipa pe care am intalnit-o in sferturile de finala. Am avut o prima repriza buna in care ne-am distantat decisiv, 22-0 a fost scorul pauzei si am obtinut un succes cu 27-14 gratie eseurilor marcate de Stephen Hihetah hat-trick, Vladut Popa si Dennis Perju, respectiv cate o transformare izbutita de Luke Samoa si Alexandru Tigla.

Adversara echipe nostre in semifinale a fost Israelul care a dat o replica pe masura, cel putin pana la pauza cand rezultatul a fost strans 7-5 in favoarea Romaniei cu incercarea lui Jack Umaga, transformata de Alexandru Bucur dar si cu Stephen Hihetah care a vazut un cartonas galben. Dupa pauza Ionel Melinte si din nou Jack Umaga a batut defensiva adversa pentru ca rezultatul final sa-l stabileasca Catalin Prunaru.

In finala Romania a intalnit din nou Lituania, adversara si in faza grupelor, o echipa care anul trecut ne invinsese la Bucuresti in semfinale. Nordicii au inceput in forta si au deschis scorul insa cu eseurile marcate de Dennis Perju ,Vladut Popa si Alexandru Bucur am trecut in avantaj. Dupa pauza lituanienii au intors rezultatul insa efortul lui Vladut Zaharia si precizia lui Alexandru Bucur au trimis jocul in prelungiri.

Chiar la prima faza a prelungirilor Catalin Prunaru nu a putut fi oprit din drumul sau catre terenul de tinta si a dat lovitura de gratie cu un eseu de aur care a decis invingatoarea acestei prime etape din cadrul competitiei Rugby Europe Men 7’s Trophy.

Romania a castigat o etapa de Campionat European dupa o asteptare de opt ani, ultima astfel de performanta inregistrandu-se in 2010 la Bucuresti , urmatoarea runda, decisiva pentru promovarea in Grand Prix Series urmand a avea loc in Lituania, intre 30 iunie – 1 iulie.

Rezultatele inregistrate de Romania la Zagreb:
Faza grupelor:
Romania-Ungaria 24-0
Au marcat: Hihetah- 2e, Melinte-e, Umaga-e, Samoa-tr, Hihetah-tr
Romania-Cipru 45-0
Au marcat: Bucur-2e, Melinte-2e, Carpo-e, Umaga-e, Perju-e, Samoa-2tr, Melinte-3tr

Hull Rugby (Anglia): Stephen Hihetah
STAFF: Danie De Villiers – director tehnic/antrenor principal, William Moala – antrenor secund, Marius Todosi – kinetoterapeut, Mihai Lazar – manager