Saturday 22nd September 2018,

Ghindele au ocupat pozitia a patra la Dnipro

24 iunie 2018 7's Women

La Dnipro, in Ucraina s-a disputat prima etapa contand pentru Rugby Europe 7’s Trophy editia 2018, echipa noastra nationala, Ghindele, ocupand pozitia a patra in clasamentul final al acestei runde dupa ce au pierdut finala mica in fata Suediei, medaliile de aur revenind Olandei care s-a impus in finala cu tara gazda.

In prima zi a competitiei Ghindele s-au aflat in Grupa C alaturi de Ucraina, Israel si Letonia. Debutul fetelor noatre a insemnat un succes impotriva Leoniei, toate punctele fiind marcate pana la pauza, adica trei eseuri si o transformare. A urmat o noua victorie si mai convingatoare in partida cu Israel, fara a primi vreun punct, Ghindele depsind apararea adversa in sapte randuri.

Meciul derby al grupei a fost cel dintre Romania si tara gazda, Ucraina. Adversarele noastre au inceput in forta cu un prim eseu, dar pana la pauza cu doua eseuri marcate de Maria Atomi, respectiv o incercare izbutita de Georgiana Gabor ne-a asigurat un ecart confortabil. Dupa reluare, Emilia Vizitiu a vazut cartonasul galben si ucrainencele au redus scorul pana la final insa Maria Atomi a mai batut o data defensiva gazdelor pentru un succes care ne-a asigurat prima pozitie in grupa.

Ziua a doua la Campionatul European de la Dnipro a inceput cu partida din sferturile de finala, adversara fiind Ungaria. Emilia Vizitiu a primit destul de repede un cartonas galben, totusi Ghindele au marcat primele prin Georgiana Gabor. Ungaria a revenit si a condus la pauza cu 15-7, insa in partea secunda fetele noastre au fost de neoprit si cele patru eseuri inscrise de Georgiana Gabor, Maia Atomi, Emilia Vizitiu si Gabriela Lepciuc ne-au calificat in semifinale.

Olanda s-a dovedit un adversar dificil pentru Ghindele care nu au mai reusit sa repete evolutiile din meciurile anterioare si astfel s-au vazut nevoite sa dispute finala mica a locurilor 3-4. Aici adversara a fot Suedia care a condus cu 12-0, dar echipa noastra a egalat cu eseurile Mariei Atomi si Emiliei Vizitiu, in cele din urma insa nordicele aveau sa se impuna printr-o reusita venita pe final.

Ghindele au ocupat pozitia a patra in prima etapa a Rugby Europe 7’s Trophy, urmatoarea runda fiind programata intre 7 si 8 iulie la Szeged, in Ungaria.

Lotul care a participat la prima etapa a Women’s Sevens Trophy:
CS Politehnica Iasi: Alina Dinita, Georgiana Gabor, Gabriela Lepciuc, Ana Maria Sandu, Maria Atomi, Simona Rosca, Gabriela Neagu, Gabriela Buciumeanu
CSU Cluj: Madalina Radu, Adriana Budileanu, Madalina Cozma
CS Agronomia: Emilia Vizitiu
Staff: Alexandru Lupu – antrenor principal, Neculai Tarcan – antrenor secund, Andrei Diaconeasa – kinetoterapeut