Saturday 04th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Ghindele au ocupat pozitia a patra la Dnipro

24 iunie 2018 7's Women

La Dnipro, in Ucraina s-a disputat prima etapa contand pentru Rugby Europe 7’s Trophy editia 2018, echipa noastra nationala, Ghindele, ocupand pozitia a patra in clasamentul final al acestei runde dupa ce au pierdut finala mica in fata Suediei, medaliile de aur revenind Olandei care s-a impus in finala cu tara gazda.

In prima zi a competitiei Ghindele s-au aflat in Grupa C alaturi de Ucraina, Israel si Letonia. Debutul fetelor noatre a insemnat un succes impotriva Leoniei, toate punctele fiind marcate pana la pauza, adica trei eseuri si o transformare. A urmat o noua victorie si mai convingatoare in partida cu Israel, fara a primi vreun punct, Ghindele depsind apararea adversa in sapte randuri.

Meciul derby al grupei a fost cel dintre Romania si tara gazda, Ucraina. Adversarele noastre au inceput in forta cu un prim eseu, dar pana la pauza cu doua eseuri marcate de Maria Atomi, respectiv o incercare izbutita de Georgiana Gabor ne-a asigurat un ecart confortabil. Dupa reluare, Emilia Vizitiu a vazut cartonasul galben si ucrainencele au redus scorul pana la final insa Maria Atomi a mai batut o data defensiva gazdelor pentru un succes care ne-a asigurat prima pozitie in grupa.

Ziua a doua la Campionatul European de la Dnipro a inceput cu partida din sferturile de finala, adversara fiind Ungaria. Emilia Vizitiu a primit destul de repede un cartonas galben, totusi Ghindele au marcat primele prin Georgiana Gabor. Ungaria a revenit si a condus la pauza cu 15-7, insa in partea secunda fetele noastre au fost de neoprit si cele patru eseuri inscrise de Georgiana Gabor, Maia Atomi, Emilia Vizitiu si Gabriela Lepciuc ne-au calificat in semifinale.

Olanda s-a dovedit un adversar dificil pentru Ghindele care nu au mai reusit sa repete evolutiile din meciurile anterioare si astfel s-au vazut nevoite sa dispute finala mica a locurilor 3-4. Aici adversara a fot Suedia care a condus cu 12-0, dar echipa noastra a egalat cu eseurile Mariei Atomi si Emiliei Vizitiu, in cele din urma insa nordicele aveau sa se impuna printr-o reusita venita pe final.

Ghindele au ocupat pozitia a patra in prima etapa a Rugby Europe 7’s Trophy, urmatoarea runda fiind programata intre 7 si 8 iulie la Szeged, in Ungaria.

Rezultate:
Grupa C
Romania-Letonia 17-7
Au marcat: Lepciuc-e,Dinita-e, Radu-e, Vizitiu-tr
Romania-Israel 41-0
Au marcat: Vizitiu-4e,3tr,Atomi-e, Budileanu-e, Rosca-e
Romania-Ucraina 24-10
Au marcat: Atomi-3e,Gabor-e, Vizitiu-2tr
Clasamentul grupei: 1.Romania-9p, 2.Ucraina-7p, 3.Letonia-4p, 4.Israel-4p

Sferturi de finala:
Romania-Ungaria 31-15
Au marcat: Gabor-2e, Atomi-e, Vizitiu-e,2 tr, Lpciuc-e, Sandu-tr
Semifinale:
Romania-Olanda 0-33
Finala locurilor 3-4:
Romania-Suedia 12-19
Au marcat: Atomi-e, Viziti-e,tr

Lotul care a participat la prima etapa a Women’s Sevens Trophy:
CS Politehnica Iasi: Alina Dinita, Georgiana Gabor, Gabriela Lepciuc, Ana Maria Sandu, Maria Atomi, Simona Rosca, Gabriela Neagu, Gabriela Buciumeanu
CSU Cluj: Madalina Radu, Adriana Budileanu, Madalina Cozma
CS Agronomia: Emilia Vizitiu
Staff: Alexandru Lupu – antrenor principal, Neculai Tarcan – antrenor secund, Andrei Diaconeasa – kinetoterapeut

Clasament:
1.Olanda-20p
2.Ucraina-18p
3.Suedia-16p
4.Romania-14p
5.Ungaria-12p
6.Elvetia-10p
7.Norvegia-8p
8.Finlanda-6p
9.Cehia-4p
10.Austria-3p
11.Israel- 2p

FOTO: Rugby Europe Facebook

2,528 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

2 Comments

  1. Rasvan 25 iunie 2018 at 4:39

    Bravo la Ghinde. Vad ca nu se inghesuie nimeni sa le felicite. Halal bobor!

  2. dan 25 iunie 2018 at 12:28

    Mult success la Budapesta in etapa a 2-a… felicitari tuturor jucatoare si staff-ului pentru un turneu reusit!.. Sa speram ca mai apar echipe feminine care sa largeasca aria de selectie pe viitor.

Leave A Response