Sunday 05th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Ghindele vor disputa partidele din etapa a 2-a contand pentru Women 7’s Trophy

6 iulie 2018 7's Women

Sambata si duminica vor avea loc in Ungaria, la Szeged, partidele din cea de-a doua etapa contand pentru competitia Women 7’s Trophy, in prima faza, a grupelor, echipa noastra nationala, Ghindele, urmand sa faca parte dintr-o grupa alaturi de Suedia, Cehia si Austria.

Ca si in editiile precedente, al doilea esalon valoric european al rugbyului feminin in 7 a fost programat sa se dispute pe durata a doua etape. Prima a avut loc in Ucraina, la Dnipro, acolo unde Ghindele s-au calificat in faza semifinalelor pentru a ocupa la final pozitia a patra, cea de-a doua etapa, decisiva pentru configurarea ierarhiei finale a editiei 2018, urmand a avea loc intre 7-8 iunie la Szeged.

In prima zi a competitiei Ghindele vor avea ca adversare Suedia, cea care anul trecut a retrogradat din primul esalon valoric si in fata carei am cedat la mare lupta in finala mica de la Dnipro, Cehia, o prezenta constanta in competitia Women 7’s Trophy, si Austria, recent promovata, cu o evolutie in Ucraina care i-a permis, oarecum surprinzator, clasarea inaintea Israelului si a Letoniei.

Ghindele s-au pregatit la Izvorani sub conducerea antrenorilor Alexandru Lupu si Neculai Tarcan, ocazie cu care au fost testate si cateva tinere jucatoare in privinta selectionarii in viitor la echipa nationala. Lotul nu a suferit schimbari majore fata de prima etapa, de mentionat insa absenta Gabrielei Lepciuc, dar si revenirea Loredanei Juncanariu, una dintre debutantele care anul trecut au dat satisfactie.

“Mergem la Szeged sa ne jucam sansa si daca vom reusi in momentele cheie sa ne concentram pentru a evita unele sincope din prima etapa, consider ca putem sa ne calificam in finala. Iar pentru aceasta ma bazez atat pe experienta unora dintre jucatoare, dar si pe dorinta de afirmare a celor tinere.” a declarat antrenorul Alexandru Lupu.

Programul partidelor echipei noastre in prima zi este urmatorul:
07.07.2018, ora 12:06, Romania-Cehia
07.07.2018, ora 14:51, Romania-Austria
07.07.2018, ora 17:14, Romania-Suedia

Lotul Ghindelor pentru etapa de la Szeged:
Politehnica Iasi: Alina Dinita, Maria Atomi, Gabriela Buciumeanu, Georgiana Gabor, Ana Maria Sandu, Loredana Juncanariu, Andreea Nechifor
CS Agronomia Bucuresti: Emilia Vizitiu si Ioana Pavaloaia
CSU Cluj: Adriana Budileanu, Madalina Radu
Nicoleta Pasalan *
*fara echipa

Staff: Antrenori: Alexandru Lupu si Neculai Tarcan, Kinetoterapeut: Andrei Diaconeasa, Manager: Marius Raczek

1,538 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response