Friday 16th November 2018,
Federatia Romana de Rugby

Hotararile Biroului Federal 10.07.2018

12 iulie 2018 INTERN

1. Membrii B.F. au aprobat schimbarea presedintelui Comisiei Centrale de Arbitri, Dl. Radu Petrescu. Noul presedinte al Comisiei Centrale de Arbitri este Dl. George Bargaunas, incepand cu data de 01.08.2018.
2. Membrii B.F. au aprobat numirea domnului Marius Raczek in functia de sef Departament Competitii, incepand cu data de 16.07.2018, cu o abtinere din partea domnului Daniel Mitrea.
3. Membrii B.F. au aprobat Manualul Cupei Romaniei, editia 2018/2019. (vezi manualul aici)
4. Membrii B.F. au aprobat Manualul Cupei Regelui, editia 2018/2019. (vezi manualul aici)
5. Membrii B.F. au aprobat Manualul SuperLigii CEC Bank, editia 2018/2019. (vezi manualul aici)
6. Membrii B.F. au aprobat Manualul de Organizare si Desfasurare a Campionatului National de R7 Seniori – Divizia Nationala de Seniori, editia 2018/2019. (vezi manualul aici)
7. Membrii B.F. au aprobat Manualul de Organizare si Desfasurare a Campionatului Diviziei Nationale de Seniori, editia 2018/2019. (vezi manualul aici)
8. Membrii B.F. au aprobat nota privind completarea si modificarea Regulamentului privind Statutul si Transferul Jucatorului de Rugby. (vezi nota aici)

Diverse:
• Membrii B.F nu au aprobat afilierea provizorie a Asociatiei Club Sportiv Speranta Jucu, avand in vedere ca pe Certificatul de Identitate Sportiva CJ/A2/00314/2017 emis la data de 08.11.2017 nu apare „Rugby” la sectii pe ramura de sport. (vezi documentul aici)

1,554 total views, 4 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

10 Comments

  1. Nick 12 iulie 2018 at 11:30

    Pentru DNS este trist.

    Ati declarat ca doriti cresterea valoric a competitiei secunde a rugby-ului intern … dar ati preferat sa jucati mai putin … e o mustrare adusa echipelor din DNS care au preferat sistemul cu cele mai putine etape, adica 15 fata de cel clasic cu 22 de etape. Sigur unii vor spune ca echipele venite din fosta Divizie A nu au un buget pe masura, chiar si unele din DNS, bla bla bla, … atunci sa facum o competie strict doar pentru amatori si atunci problema banilor e una secundara. Prefer sa avem fie si 10 echipe in esalon secund dar care joaca si doresc sa joace rugby 100% profesionist, decât sa am 12 echipe si care sa prefere sa joace cele mai putine meciuri intr-un sezon.
    Stiu ca sunt echipe in DNS care nu au buget nici pt. deplasari, echipament de calitate, etc. dar daca cei de acolo nu fac eforturi suplimentare si doar stau sa astepte doar sa vina de la FRR, cu asa gandire / mentalitate rugby-ul din esalon secund nu va creste pe masura.

    Romania are nevoie de minim doua esaloane de competitie internă 100% profesioniste daca ne dorim o crestere valorica a rugby-ului intern si mondial.

    Eu ma intreb, ce performanta rugby-stica poti sa aduci intr-o competitie unde joci cel mai putin ?!

    Sper ca drepturile TV si sponsorizarea CEC Bank din SuperLiga sa mearga la echipele de club, asa cum am exprimat ca si sugestie FRR, cu pregadere in proportie mai mare catre echipele cu o finantare, buget mai sarac – pt. a mentine conceptul de 8 echipe pe sezon, pt. a avea 4 meciuri pe etapa de SuperLiga.

    SuperLiga cea mai tare competitie din centru-sudul-estul Europei!

    It is time of the Romania rugby!
    Trăiască rugbyul românesc!

  2. marin mot 12 iulie 2018 at 22:04

    asteptam sa ne spuneti cine e vinovat ca echipa nationala nu merge la cupa mondiala ////e greu asa-i?acum cativa ani spunea unul ca ne batem si cu Franta si chiar o si batem:;;;! pe umar..in superliga cati bani ati dat cluburilor ,,mai aducem multi straini ?

  3. Nick 13 iulie 2018 at 12:10

    @marin mot

    Da. Mai aducem străini in SuperLiga (cluburile care isi doresc) si chiar si in DNS daca cluburile isi permit.

    Mai terminati cu nationalismul de prost gust, total irational … Astazi traim intr-o lume globala, unde fiecare fiinta umana are dreptul de a locui și de a muncii oriunde in lume pe baza competentelor sale.
    Daca nu va place lumea in care traiti … emigrati intr-un alt sistem solar … unde sa va creati propria voastra lume … toti cei care sunteti nationalisti irationali, xenofobi, rasisti, etc.

    Daca nu esti la curent @marin mot … sa stii ca incepând cu anul 2020 Romania va avea in calendar meciuri test cu echipe din Six Nations atat vara cat si in toamna, iar WR nu a modificat acest calendar fiind votat de WR.

    It is time of the Romania rugby!
    Trăiască rugbyul românesc!

  4. Radu 13 iulie 2018 at 15:09

    Nick, cred ca nu e cazul sa-l inveti pe Marin Mot rugby. Omul traieste in sportul asta de 40 de ani, l-a mancat pe paine o viata intreaga, a fost international, ca antrenor a invins Toulon-ul la el acasa, a fost antrenorul nationalei intr-o perioada cand mai bateam Georgia fara straini. Pe bune, crezi ca tu sau eu stim mai mult rugby decat el? Nu s-a legat de cluburi ca isi aduc straini, el vorbea despre „tactica” de senzatie a federatiei de a cumpara jucatori de mana 2-a in loc sa creasca jucatori romani prin dezvoltarea sectorului de copii si juniori. Avem o linie de 3/4 formata aproape exclusiv din straini.
    Si da, si eu vreau sa stiu de ce vinovatul pentru excluderea Romaniei de la RWC nu ridica mana in sus si nu pleaca.

  5. dan 14 iulie 2018 at 2:30

    bravo Radu!..:)…o multime de intrebari ramase de citeva luni bune fara raspuns…un comportament al biroului federal FRR ca si cum nu s-a intimplat nimic..aceeasi inchidere fata de public, media comunitate, aceeasi ‘self serving bureaucracy’ importata de la WR / RE…oare cum vor ei sa atraga ei spectatori la meciurile din SuperLiga!?)…Cu 2-3 sute de spectatori nici o sansa in a accelera dezvoltarea in teritoriu in afara celor citeva centre cu traditie.
    De la 12k jucatori si peste 100 de cluburi de rugby acum 30+ ani, o sa ne zbatem cu 8 echipe in Liga si vreo 10-12 in divizie, deci vreo 1k jucatori inclusiv cei neselectionabili sau prea batrini…si nimic din spate….E probabil timpul pentru o ‘reality check’…!…Aici ar fi interesat de vazut care este viziunea ‘super-liderilor’ de neschimbat de la FRR…? Cind vor face publice Rugby Romania detaliile acestea, review process cu tot ce s-a intimplat in RWC, impactul pe care-l va suporta rugby-ul romanesc in urmatorii ani
    Ma indoiesc ac ne vom mentine pe pozitia 16 WR ranking prea mult timp..Samoa ne va depasi pina la sfirsitul verii..Uruguay si Rusia sunt deja la RWC, Canada si Hong Kong sunt putin in urma dar vor juca recalificari si vor avea meciuri test pre-RWC cu siguranta…
    Tare mie ca la sfirsitul anului viitor vom fi pe undeva intre 19-20th pozition ..Si stim ca sub 20th rank, WR nu le pasa de nici un fel….

  6. ive 14 iulie 2018 at 5:42

    Recalificarea/repechage va avea loc la Marsilia şi ar fi fost perfect pentru Romania sa fie acolo cu HK,Kenia,Canada.Fără ticăloşii din rugby-ul românesc (morariu-iordăchescu-preş frr nu ştiu cum se cheama scursură psd-istă), care au contribuit la măsluirea meciului belgia-spania , din poziţia a2a Romania mergea în recalificare cu mari şanse de trecere.Aşa onoarea ţării a fost grav afectată de nişte laşi care nu îşi dau demisia.

  7. Floare 16 iulie 2018 at 10:22

    Demisia lui Petrache! Cum pot nesimtitii astia sa faca mai departe ca si cum n-a fost nimic?
    @Nick: cât iei de la ong-urile lui soros pentru lozincile astea?

  8. chioru frr 16 iulie 2018 at 15:14

    vorbim de ani buni ca din urma nu mai vin juniorii de calitate si din pacate antrenorii prost platiti se fac ca fac . frr, nu numai nu ajuta pe aia care sunt bunicei in marginalizeaza,inschimb cere sa fim solidari cu conducerea, ar fi cazul sa plece tot biroul frr SCHIMBAREA la fata !!!!

  9. Bulan 16 iulie 2018 at 22:07

    PETRACHE, DEMISIA!

  10. adrian 21 iulie 2018 at 10:13

    Alin Petrache, periculos nivel de nesimtire se ascunde in spatele deciziei tale de a continua ca presedinte al FRR dupa descalificarea rusinoasa a Stejarilor de la CM din Japonia. E clar, sa lasi destinul rugbyului romanesc, cu toata istoria sa, cu toate sacrificiile facute de generatii si generatii de oameni devotati acestui sport, in mainile unei persoane cu atatea probleme cum esti tu e o greseala care se poate dovedi ireparabila in timp. Si, ce e mai important – pentru tine in cazul de fata, este ca imaginea pe care o dai in aceste momente va fi cartea ta de vizita de acum incolo fata de cei cei din jurul tau, pentru cei care vor trebui sa continue sa se bazeze pe tine (oare cu ce au gresit?).
    Nu-ti cer sa te uiti in oglinda, nu ti-ar folosi la nimic. Nu-ti cer sa te uiti in jurul tau, nu te vad capabil de analiza. Nu-ti cer nici macar sa demisionezi.
    Ceea ce te-as ruga sa reflexionezi este daca nu cumva rugbyul romanesc nu e un teren prea mic pentru nivelul tau, daca n-ar trebui sa-l parasesti si sa dai saltul la ceva mai serios(vreun minister sau ceva asemanator). Cu alte cuvinte, sa evoluezi.