Wednesday 17th October 2018,
Federatia Romana de Rugby

Un nou stagiu de pregatire pentru Romania U20

16 iulie 2018 U20

Romania U20 continua pregatirea pentru participarea la U20 World Rugby Trophy, competitie ce va avea loc la Bucuresti, pe Stadionul Arcul de Triumf, intre 28 august si 9 septembrie 2018. Stejareii vor avea o noua pregatire centralizata intre 15 iulie si 20 iulie la Complexul National Sportiv Snagov.

Pentru acest cantonament staff-ul tehnic a stabilit un lot de 34 de jucatori provenind de la 13 echipe, astfel: 4 – SCM Gloria Buzau, 5 – CSS2 Baia Mare, 5- Universitatea Cluj, 4- CSM Bucuresti, 4 – ACS Tomitanii Constanta, 3 – CSA Steaua, 3 – CS Dinamo, 1 – CSM Baia Mare, 1 – Timisoara Saracens, 1- CS Olimpia, 1 – CT Dinicu Golescu, 1 – RC Barlad si 1 – CNOPT.

Lotul selectionat pentru stagiul de la Snagov:
Pilieri: Alexandru Bertalan (U Cluj), Flavian Cuprian (Tomitanii), Laurentiu Nica (U Cluj), Rares Straja (U Cluj),  Iulian Hartig (CSM Bucuresti)
Taloneuri: Darius Placintar (CSS 2 Baia Mare), Adrian Tala (CSM Baia Mare), Dragos Lucan (Steaua), Madalin Vintila (CS Dinamo)
Linia a doua: Stefan Iancu (CSM Bucuresti), Iulian Negoescu (CS Dinamo), Andrei Pasalan (Steaua),
Linia a treia: Vlad Neculau (Timisoara Saracens), Robert Murariu (SCM Buzau),Alexandru Gealapu (SCM Buzau), Darius Vulturar (CSS 2 Baia Mare), Dragos Ser (CSM Bucuresti),  Razvan Belehuz (RC Barlad), Marius Ferariu (CSS 2 Baia Mare),
Mijlocas la gramada: Andrei Ballok (U Cluj), Andrei Homiuc (ACS Tomitanii Constanta), Emanuel Grigore (CT Dinicu Golescu),
Mijlocas la deschidere:Alexandru Harasim (CSS 2 Baia Mare), Danut Jipa (CSA Steaua)
Aripi:    Marius Chiriac (CNOPT), Paul Popoaia (CSS 2 Baia Mare), Daniel Barna (U Cluj),
Centri: Cristian Bumbac (CS Olimpia), Vlad Leica (SCM Buzau), Codrin Bercu (ACS Tomitanii Constanta),Cosmin Iliuta (CSM Bucuresti), Sebastian Sirbu (ACS Tomitanii Constanta)
Fundasi: Alexandru Craciun (SCM Buzau), Alexandru Tudose (CS Dinamo),
Staff: Antrenor principal: Danie de Villiers, Antrenor secund: Marcel Mihalache, Doctor: Vlad Ilie, Preparator fizic: Dan Jecu, Kinetoterapeut: Alin Grigoras, Manager: Silvian Ionita

 

Romania U20 va participa intre 28 august si 9 septembrie la World Rugby U20 Trophy, a doua competitie valorica din lume la aceasta categorie de varsta. Stejareii fac parte din Grupa A si vor intalni in grupa Namibia (28 august, ora 14:00), Samoa (1 septembrie, ora 14:00) si Hong Kong (5 septembrie, ora 10:00). Competitia va avea loc pe Stadionul Arcul de Triumf din Bucuresti.

Programul competitiei:

Marti, 28 august:
Samoa – Hong Kong, ora 10:00
Uruguay – Fiji, ora 12:00
Namibia – Romania, ora 14:00
Portugalia – Canada, ora 16:00

Sambata, 1 septembrie
Uruguay – Canada, ora 10:00
Namibia – Hong Kong, ora 12:00
Samoa – Romania, ora 14:00
Portugal – Fiji, ora 16:00

Miercuri, 5 septembrie
Romania – Hong Kong, ora 10:00
Fiji – Canada, ora 12:00
Portugalia – Uruguay, ora 14:00
Samoa – Namibia, ora 16:00

Duminica, 9 septembrie
Locul 4 Grupa A – Locul 4 din Grupa B, ora 10:00
Locul 3 Grupa A – Locul 3 din Grupa B, ora 12:00
Locul 2 Grupa A – Locul 2 Grupa B, ora 14:00*
Locul 1 Grupa A – Locul 1 Grupa A, ora 16:00
*Romania va juca de la ora 14:00, cu exceptia cazului in care va fi prezenta in finala

FOTO: Rugby Europe Facebook

 

 

4,073 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

2 Comments

  1. Bulan 16 iulie 2018 at 22:05

    PETRACHE, DEMISIA!

  2. ive 18 iulie 2018 at 6:59

    Cine?Asta nu-i barbat.

Leave A Response