Thursday 26th November 2020,
Federatia Romana de Rugby

ISTORIC | Un titlu si doua locuri 4 pentru Stejarei la World Rugby U20 Trophy

25 august 2018 INTERN

Stejareii vor participa pentru a patra oara la competitia World Rugby U20 Trophy, anterioarele trei consemnandu-se consecutiv in perioada 2008-2010 cand au obtinut un titlu de campioni si doua locuri 4. Prin modificarea sistemului de calificare, care presupune ocuparea primei pozitii la Rugby Europe Championship, Stejareii nu au mai reusit sa faca pasul catre competitia mondiala.

In 2008, Stejareii au participat la editia inaugurala a competitiei, sub denumirea initiala de IRB Junior World Trophy, care a avut loc in Uruguay iar atunci chiar tara gazda ne-a barat drumul catre finala, pentru ca apoi sa cedam in finala mica disputata impotriva Georgiei. Lotul echipei noastre a fost atunci urmatorul: 1.Petre Zapan, 2.Eduard Marinca, 3.Vlad Badalicescu, 4.Crisitian Munteanu, 5.Alexandru Valcu, 6.Alexandru Mitu, 7.Alexandru Beldean,8.Bogdan Petreanu, 9.Mihaita Zainea, 10.Alin Georgescu,11.Madalin Lemnaru, 12.Viorel Zamfir, 13.Valentin Ivan, 14.Ionut Puisoru, 15.Adrian Maftei, 16. Nichita Iacob, 17. Constantin Dumitru, 18. Florin Enache, 19. David Maris, 20. Ionut Florea, 21. Robert Topala, 22. Georgel Catuna , 23. Iulian Strutinsky, 24 .Mihai Moraru, 25. Lucian Morosan.

Un an mai tarziu, partidele au avut loc in Kenya. Stejareii au castigat toate intalnirile disputate, luandu-si revansa si in fata celor din Chile, in semifinale, pentru ca apoi sa dispuna de Statele Unite in disputa cu titlul pe masa. Finala a fost una dramatica cu americanii conducand la pauza, rezultat 13-6, apoi echipa noastra a revenit si trei eseuri avandu-i ca autori e Stefan Patrascu, care a concretizat si din fata butului cate doua transformari respectiv lovituri de pedeapa, Adrian Apostol si Maria Parvu ne-au asigurat un succes cu 25-13.

Eduard Marinca si trofeul IRB Junior World Trophy

Din postura de campioana, Romania ar fi trebuit sa se califice in elita, dar s-a schimbat sistemul competitional si astfel Stejareii au ramas cu satisfactia titlului la care si-au adus contributia urmatorii jucatori:
Pilieri:Andrei Florescu(Steaua),Catalin Graur(Cleopatra),Constantin Istrate,Alexandru Tarus (CSU AV Arad)
Taloneri:Cristian Cornei (LPS Constanta), Eduard Marinca(Metrorex)
Linia 2:Marian Drenceanu(Iasi),Dorin Lazar(Iasi),Mihai Moraru(Cleopatra),Valentin Rosu(Metrorex)
Linia 3:Ionut Ciocan(Metrorex),Andrei Sugar(Baia Mare),Vali Mototolea(LPS Constanta),Cristi Munteanu(Farul)
Mijlocas la gramada: Gabriel Bucevschi(Cleopatra),Cristian Cracea(Steaua)
Mijlocas la deschidere:Florin Ibanescu(Cleopatra),Stefan Patrascu(Metrorex)
Centri:Filip Lazar(LPS Constanta),Claudiu Mitocaru(CSM Sibiu)
Aripi:Adrian Apostol(LPS Constanta),Madalin Lemnaru(CSU AV Arad),Radu Pralea(U Cluj),Ionut Puisoru(Farul)
Fundasi:Marian Pirvu(Cleopatra),Cristian Rizea(Metrorex)
De pe banca tehnica, Stejareii au fost condusi de Mircea Paraschiv, Mircea Muntean si Alexandru Marin.

Rusia a fost gazda editiei 2010, ultima la care au luat parte si Stejareii. Atunci, dupa victorii cu Uruguay si Papua Noua Guinee, am cedat in faza semifinalelor avand-o ca adversara pe Italia, pentru ca in partida medaliilor de bronz sa fim invinsi chiar de tara organizatoare, Rusia. La aceasta ultima participare, pana in prezent, si-au adus contributia jucatorii: 1.Petru Tamba (C),2.Cristi Cornei, 3.Andrei Florescu,4.Bogdan Crismaru,5.Marian Drenceanu,6.Ionut Ciocan,7.Dragos Vasile,8.Vali Mototolea,9.Tudorel Bratu,10.Gabriel Conache,11.Eugen Iftode,12.Filip Lazar,13.Florin Ionita, 14.Florentin Ion,15.Ionut Niacsu,16.Florin Sasu,17.Constantin Istrate,18.Ali Asan,19.Andrei Gaita ,20.Marian Morosan,21.Stefan Patrascu ,22.Marius Munteanu

FOTO: www.worldrugby.org

 

5,191 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response