Monday 30th November 2020,
Federatia Romana de Rugby

Romania va intalni pentru a noua oara Uruguay, bilantul general al confruntarilor directe fiind favorabil Stejarilor

22 noiembrie 2018 First XV

Sambata, 24 noiembrie, pe stadionul din Complexul Sportiv Ghencea, Romania va intalni Uruguay in ultima partida test a lunii noiembrie, bilantul general al confruntarilor directe fiind favorabil Stejarilor care au castigat de sapte ori impotriva sud-americanilor, intr-o singura disputa consemnandu-se un rezultat de egalitate.

Primele partide dintre Romania si Uruguay au avut loc in cadrul IRB Nations Cup (in prezent World Rugby Nations Cup) editiile 2008, respectiv 2009, competitie organizata la Bucuresti, Stejarii impunandu-se de fiecare data dupa acelasi scenariu. In 2008 ne-am desprins la 10-0 in minutul 17, diferenta care s-a dovedit a fi decisiva , un an mai tarziu cele doua eseuri ale echipei noastre, marcate de Alexandru Manta si Florin Vlaicu fiind reusite in minutele 8, respectiv 21.

Cele mai importante doua partide au avut loc in 2010, miza fiind calificarea la turneul final al Cupei Mondiale din 2011. Cum Stejarii ocupasera doar pozitia a treia in Cupa Europeana a Natiunilor au fost nevoiti sa dispute partidele din cadrul recalificarilor, in faza de Play-Off avand ca adversari pe cei supranumiti Los Teros, dupa ce anterior eliminasera Ucraina si Tunisia.

La Montevideo, sud-americanii si-au jucat sansa cu multa ardoare si cu toate ca la pauza avantajul a fost de partea Stejarilor, 14-5, la final rezultatul a fost egal, 21-21, verdictul final fiind dat dupa mansa retur care s-a disputat pe Stadionul National Arcul de Triumf. Desi miza jocului anticipa o lupta echilibrata, Romania s-a impus la scor, 39-12 cu un eseu de penalizare si alte patru reusite semnate de Catalin Fercu, Csaba Gal, Madalin Lemnaru si Alexandru Manta, echipa prezenta atunci pe teren avand urmatoarea componenta: 1.Bogdan Balan(17.Nicolae Dragos Dima),2.Marius Tincu,3.Mihai Lazar-4.Sorin Socol (c),5.Cristian Petre(18.Valentin Ursache)-6.Daniel Carpo(19.Stelian Burcea), 7.Ovidiu Tonita,8.Alexandru Manta, 9.Lucian Sirbu(20.Valentin Calafeteanu), 10.Danut Dumbrava, 11.Catalin Fercu, 12.Ionut Dimofte, 13.Csaba Gal, 14.Catalin Nicolae(22.Madalin Lemnaru), 15.Iulian Dumitras.

Urmatoarele trei partide directe s-au disputat din nou in cadrul World Rugby Nations Cup, una dintre acestea aducand in palmaresul Stejarilor prima victorie fara puncte primite in confruntarile cu uruguayenii. Partida de atunci are o poveste aparte, pentru ca a fost intrerupta din cauza conditiilor meteorologice nefavorabile si s-a reluat a doua zi, respectiv in conformitate cu regulamentul competitiei s-a experimentat un nou sistem de acordare a punctelor, sase in cazul unei incercari, opt pentru eseul de penalizare si cate doua puncte in ceea ce priveste tentativele de tinta, lovituri de pedeapsa, transformari si dropgoluri.

Ultima intalnire directa a avut loc in luna noiembrie a anului 2016 si a fost o prima intalnire cu statutul de partida test World Rugby intre Romania si Uruguay. Stejarii s-au impus fara mari emotii, echipa noastra utilizand formula: 1.Mihaita Lazar, 2.Andrei Radoi, 3.Alexandru Tarus, 4.Johannes Van Heerden, 5.Valentin Poparlan, 6.Viorel Lucaci, 7.Stelian Burcea(C), 8.Andrei Gorcioaia, 9.Florin Surugiu, 10.Florin Vlaicu, 11.Stephen Shennan, 12.Vladut Popa, 13.Jack Umaga, 14.Fonovai Tangimana, 15.Catalin Fercu.
Rezerve:16.Ionel Badiu, 17.Eugen Capatana, 18.Alexandru Gordas, 19.Lucian Muresan, 20.Cristian Chirica, 21.Alexandru Tigla, 22.Ionut Dumitru, 23.Paula Kinikinilau.

Palmaresul complet al intalnirilor Romania-Uruguay arata astfel:
Romania vs Uruguay-8 partide, 7 victorii Romania,  1 rezultat de egalitate:

2008-Bucuresti: Romania-Uruguay 10-6, IRB Nations Cup
Au marcat pentru Romania: Corodeanu-e, Vlaicu-tr,lp

2009-Bucuresti: Romania-Uruguay 17-11, IRB Nations Cup
Au marcat pentru Romania: Manta-e, Vlaicu-e, 2tr,lp

2010-Montevido: Uruguay-Romania 21-21, Calificari Cupa Mondiala
Au marcat pentru Romania: Lemnaru-e, Manta-e, Dumbrava-tr,3lp

2010-Bucuresti: Romania-Uruguay 39-12, Calificari Cupa Mondiala
Au marcat pentru Romania:Fercu-e, Gal-e, Lemnaru-e, Manta-e, Eseu de penalizare, Calafeteanu-tr, Dumbrava-3tr,lp

2012-Bucuresti: Romania-Uruguay 29-9, IRB Nations Cup
Au marcat pentru Romania: Fercu-e, Lemnaru-e, Manole-2tr,lp, Calafeteanu-4lp

2014-Bucuresti: Romania-Uruguay 34-16, IRB Nations Cup
Au marcat pentru Romania: Turashvili-e, Macovei-e, Ionita-e, Vlaicu-2tr,4lp,dg

2016-Bucuresti: Romania-Uruguay 40-0, World Rugby Nations Cup
Au marcat pentru Romania: Turashvili-2e, Shennan-e,D.Lazar-e, Stratila-e Vlaicu-2tr,2lp, Bratu-tr

2016-Bucuresti: Romania-Uruguay 36-10, Partida test
Au marcat pentru Romania: Shennan-2e, Van Heerden-e, Surugiu-e, Fercu-e, Vlaicu-4tr,lp

2,421 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

2 Comments

 1. Andrei 24 noiembrie 2018 at 17:35

  Gata.
  Oficially, we hit rock bottom.
  Rusia bate Japonia, spania joaca de la egal la egal cu samoa iar Romania ?
  Pai, Romania joaca intr-o cocina numita pretentios “ stadionul de rugby din complexul Steaua “…..
  Parca ieri eram pe Arcul de triumf la victoriile( lejere oarecum ) cu SUA si Uruguay…..
  Ce vremuri ……

 2. razvan 24 noiembrie 2018 at 17:45

  Poate ar trebui sa-si asume cineva acest sir incredibil de esecuri administrative si sportive. Se smite cineva? Nu? Nici vorba!

Leave A Response