Thursday 14th November 2019,
Federatia Romana de Rugby

Marius Tincu, antrenorul principal interimar al Romaniei: „Georgia si-a creat ocazii si a si marcat, noi doar le-am creat”

9 februarie 2019 First XV

Romania a pierdut primul meci din sezonul 2019 al Rugby Europe Championship, fiind invinsa de Georgia cu 18-9. Aflat la primul sau meci din postura de antrenor principal interimar al Romaniei, Marius Tincu a facut o analiza a acestei partide:

Marius, cum a fost meciul?
A fost un meci greu, noi am crezut in victorie, suntem singura echipa care le poate pune probleme georgienilor. Ei se pregatesc pentru Cupa Mondiala, dau tot ce au mai bun, insa si baietii nostri au luptat cu indarjire, mai ales in prima repriza. In a doua jumatate am facut niste greseli care ne-au costat si am dat astfel ocazia adversarilor sa marcheze eseu. A fost un meci dificil, a fost primul meci dupa un an greu, ne-am fi dorit un alt rezultat. Nu pot sa neg ca sunt trist, probabil ca noi toti, dar trebuie sa ne gandim la viitor, iar acest viitor, judecand dupa cum sunt tinerii jucatori de la echipa, va fi unul cu victorii frumoase.

Cum a fost echipa?
Am chemat jucatori cu experienta pentru aceasta partida, pentru ca Georgia nu poate fi infruntata decat cu cei ca ei, sa arunci o echipa exclusiv alcatuita din tineri direct intr-o astfel de confruntare nu ar fi oportun. Avem de gand sa urmarim si tinerii, ne gandim la Cupa Mondiala din Franta, incepem sa crestem de acum acesti tineri, sa capete experienta. Suntem la inceput de drum, incepem sa construim ceva, trebuie sa nu uitam ca pentru acest meci am avut practic patru antrenamente in aceasta formula, care sa ne faca sa gandim si sa actionam ca o echipa. Nu este o scuza, insa avem mult de lucrat, si ca sa facem aceste lucruri sa mearga asa cum ar trebui, avem nevoie de timp.

In acest meci, Stejarii au aratat multa siguranta in momentele fixe, desi au fost doar cateva zile de antrenament…
E de apreciat ca ceea ce am incercat sa implementam in pregatirea din aceasta saptamana s-a vazut in teren, la tuse spre exemplu.. Insa ocaziile trebuie valorificate de fiecare data. Sunt doar cateva lucruri care s-au imbunatatit un pic, insa in acest meci s-a vazut perfect ca nu iti permiti sa ratezi niciun astfel de moment, cel putin ultima tusa, cea pierduta, singura din tot meciul, ne-a costat mult. Georgia, spre exemplu, si-a creat ocazii si a si marcat, noi doar le-am creat. Trebuie insa neaparat sa castigam urmatoarele meciuri, nu putem sa continuam acest sir al esecurilor.

Urmeaza partida cu Germania, de la Botosani. Cum va fi?
In primul rand trebuie sa vedem cum sunt toti jucatorii pentru ca astazi au fost cativa care s-au resimtit in urma unor contacte puternice, sa vedem cum ii recuperam, daca pot continua.Vom face analiza video a acestui meci, vom vedea unde au fost punctele noastre slabe, pe ce avem de pus accentul in zilele urmatoare de antrenament si pana la meciul cu Germania sa reusim sa pregatim si mai bine planul de joc. Este un meci important, tratam cu seriozitate aceasta partida, stim ca Germania poate fi surprinzatoare, sa nu uitam de acel meci pierdut cu ei, astfel incat pentru noi este o partida ca oricare alta. Ne respectam adversarul si ne vom pregati pentru el.

694 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

8 Comments

  1. Nick 9 februarie 2019 at 23:20

    preferam ca jocul #Stejarilor sa imi incalzeasca inima, suflectul, trupul si mintea … nu Soarele … branzaaa de joc …

    Trist!

  2. Nick 9 februarie 2019 at 23:24

    preferam ca jocul #Stejarilor sa imi incalzeasca inima, sufletul, trupul si mintea … nu Soarele … branzaaa de joc …

    Trist!

  3. Dan Apostol 10 februarie 2019 at 0:03

    Tincu: „Am chemat jucatori cu experienta pentru aceasta partida, pentru ca Georgia nu poate fi infruntata decat cu cei ca ei” Georgia a avut peste juma’ de echipa de la juniori. 10-cele lor are 19 ani. Noi am avut 9 jucatori peste 30 de ani in primul 15-zece. Nici unul din astia nu o sa joace in Franta 2023. Juniorii nostri sunt ramasi in urma spaniolii ne-au calcat in picioare, ne-au dat cu stadionul in cap, la U20 ne-a batut Olanda. LA CM U20 Trophy acasa am pierdut 4 meciuri din patru la echipe de Tier 3 (Hong kong, Namibia). Jucatorii tineri trebuie obisnuiti cu meciuri grele acum nu sa astepri 2022-2023. Lievremont stia ca multi din actualii stejari nu o sa fie apti sa joace in franta in 2023 si a incercat ceva. Tincu nu are nici o strategie joaca dupa ureche. trist

  4. Leonida Sebastian 10 februarie 2019 at 0:53

    Încet și sigur ne îndepărtăm de rugbyul de mare performanta.Cupa mondială va deveni că și la fotbal un vis.Dupa 1990 structurile ce au gestionat sporturile de echipă nu au avut soluții reale au jucat din talent.Acum talentul s a terminat și coboram .Vom mai lua bătaie și de la alții . Sperăm să evităm retrogrogradarea

  5. Dan 10 februarie 2019 at 10:53

    Domnule Tincu, lasati-ne cu textele astea invatate pe de rost si repetate inainte de conferinta de presa. A-ti jucat impotriva juniorilor -20
    Nu ai absolut nici un proiect de joc. Totul se face din inertie in ultimii 15 ani.
    Ma bucur pentru Lievremont ca a demisionat si nu a intrat in mizeriile marca Petrache&CO

  6. dans 10 februarie 2019 at 21:04

    Nu stiu, nu e totul adevarat…Eu cred ca am crezut ca putem invinge o echipa a Georgiei care experimenteaza pentru RWC…Aceast a competitie nu are prea mare importanta pentru gruzini. Ei au meciurile cu Scotia din vara la care se raporteaza….binenteles ca se asteapta sa cistige REIC si cu o a doua echipa.
    Venind la noi, speranta era sa cistigam cu cistigul moral/ psychologic care l-ar fi adus pentru urmatoarea perioada. Nu s-a intimplat…am jucat pentru puncte (pe care le-am strins cu gheata lui Vlaicu), am tinut in aparare si chiar si la tusa…Am pierdut la citeva ocazii care puteau aduce eseuri, si am gresit individual de vreo citeva ori. Chestia e ca nu destul pe banca care sa mentina ritmul sau sa-l ridice. Nu i-am tinut destul pe georgieni in 22-ul lor, nu am urmarit mingile peste si nu am fost destul de agresivi la ‘breakdown’ (asta nu inseamna sa fim stupizi, si sa luam galbene!..:)..)…Vom juca mai bine cu Germania, iar cu Spania vom vedea din ce suntem facuti…Tinerii: Simionescu 23yo / Plai – 24 yo / Onutu – 23 yo/ Zaharia – 24 yo Simionescu 23yo / Melinte – 22 yo / Gordas – 24 yo / Bucur – 24 yo / Popa – 22 yo/ Neculau 21yo / Iliuta 20 yo / Popoaia 19 yo / vor prinde timp de joc… E de ajuns?.. poate nu, dar ii mai avem si pe Fonovai, Dumitru, Tarus + vreo 3-4 de la U20 si vreo 2 de la U18…Problema e ce se intimpla pe termen lung, dupa urmatorii 3-4 ani!?…Aici cred ca este, din pacate, totala lipsa de incredere in strategia si amatorismul FRR.

  7. frankie 12 februarie 2019 at 21:28

    am scris mai demult despre Olanda under 20 care bate Romania (un centru nascut din parintii olandezi care nu are loc printre kiwis).Copilul mi-a spus ca a fost simplu, aveau gabarit, dar manuire slaba de balon, greseli elementare de pozitionare, joc de picior slab, plan de joc slab……….etc etc etc.
    suna cunoscut, deja?
    Am ajuns sa ne facem probleme de meciul cu Spania, hmmmmm.
    Cred ca e timpul sa abandonam startegia de a creste copii pe linga echipa mare,
    Cind am spus ca parintii trebuie sa scoata bani din buzunar si sa duca copii la antrenamente au sarit toti in sus de pe forum, ca vezi Doamne e greu si nu sint bani. Bani nu vor fi niciodata, dar parinti care beau o bere la meci in fatza televizorului nu ajuta deloc.

  8. frankie 12 februarie 2019 at 21:31

    pentru cei pedanti
    Mea culpa, ” sa duca copiii la antrenament”
    Ca sa nu faultam limba lui Eminovici.