Sunday 09th August 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii cedeaza in prima partida din Rugby Europe Championship

9 februarie 2019 First XV

In prima partida a editiei 2019 din Rugby Europe Championship, Stejarii au cedat in derbyul cu Georgia, rezultat 18-9, dupa o prima repriza foarte buna a echipei noastre, care a condus cu 6-3, in partea secunda Lelos revenind cu doua eseuri pe fondul unui joc echilibrat, oaspetii dovedindu-se mai pragmatici in privinta exploatarii situatiilor de a marca.

Partida a inceput pe contre cu posesia apartinand mai mult georgienilor, care au mutat jocul in 22-ul nostru, dar defensiva Stejarilor a fost de netrecut. In replica Stejarii au beneficiat de o prima lovitura de pedeapsa, in ciuda distantei, 40 de metri fata de butul advers, Florin Vlaicu a deschis scorul, puncte care au dat un impuls elevilor lui Marius Tincu. 

Astfel, in urmatoarea perioada de joc Stejarii s-au aflat mai mult in 22-ul Georgiei, insa tabela de marcat a ramas neschimbata. Scapati din presiunea echipei noastre, oaspetii au beneficiat de o penalitate pe care Tedo Abzhandadze a ratat-o, in replica venind actiunea individuala a lui Ionel Melinte oprita in extremis la una dintre cele mai mari ocazii de eseu ale Stejarilor.

Florin Vlaicu avea ceva mai tarziu sa duca scorul la 6-0, moment din care pana la pauza Georgia a amenintat continuu terenul nostru de tinta, mai multe lovituri de pedeapsa jucate de acesta in margine si incursiunile inaitarii fiind insa oprite cu siguranta de apararea noastra; totusi Tedo Abzhandadze a reusit sa reduca diferenta dintr-o tentativa de tinta.

Partea secunda s-a reluat de la scorul de 6-3, cu Georgia extrem de insistenta, fapt care a dus la un eseu de penalizare si sanctionarea lui Valentin Calafeteanu, care a vazut cartonasul galben. In inferioritate numerica Stejarii au strans bine randurile si nu numai ca nu au primit puncte, dar au reusit chiar sa maseze adversarul in propria jumatate de teren.

In minutul 67 georgienii au initiat o actiune pe partea dreapta si Beka Gorgadze a dus faza pana la capat cu un eseu la colt, din pozitie dificila Tedo Abzhandadze irosind transformarea. Florin Vlaicu a mai punctat o data pentru Stejari si se parea ca vom putea obtine macar punctul bonus defensiv, dar Tedo Abzhandadze a stabilit scorul final dintr-o penalitate, o diferenta de scor poate prea mare fata de realitatea din teren.

Urmatoarea partida a Stejarilor va avea loc sambata, 16 februarie, la Botosani, acolo unde echipa noastra nationala va intalni Germania.

REIC: Romania-Georgia 9-18 (6-3)
Cluj Arena
Arbitri: Sean Gallagher-George Clancy, Mark Patton (toti Irlanda)
Au marcat: Vlaicu-3lp, respectiv Eseu de penalizare, Gorgadze-e, Abzhandadze-2lp
Cartonas galben: Calafeteanu

Romania: 1.Mihaita Lazar (Grenoble), 2.Otar Turashvili (Colomiers), 3.Andrei Ursache (Carcassonne), 4.Johan Van Heerden (Perpignan), 5.Marius Antonescu (Colomiers), 6. Mihai Macovei (Colomiers), 7.Adrian Ion (CSM Bucuresti), 8.Andre Gorin (Massy), 9.Valentin Calafeteanu (CSM Bucuresti), 10.Daniel Plai (Steaua Bucuresti), 11.Nicolas Onutu (CSM Bucuresti), 12.Florin Vlaicu (CSM Bucuresti), 13.Catalin Fercu(Timisoara Saracens), 14.Vladut Zaharia(Timisoara Saracens), 15.Ionel Melinte(Steaua Bucuresti)
Rezerve: 16.Ionel Badiu(Valence Romans), 17.Eugen Capatana(Timisoara Saracens), 18.Alexandru Gordas(CSM Bucuresti), 19.Dorin Lazar(Timisoara Saracens), 20.Viorel Lucaci(Steaua Bucuresti), 21.Florin Surugiu(Steaua Bucuresti), 22.Alexandru Bucur(Stiinta Baia Mare), 23.Vladut Popa(Timisoara Saracens).

 

Georgia: 1.Guram Gogichashvili(Racing 92), 2.Shalva Mamukashvili(Yenisey), 3.Beka Gigashvili (Grenoble), 4.Davit Gigauri(CSM Bucuresti), 5.Giorgi Nemsadze(Ospreys), 6.Beka Saghinadze(Aurillac), 7.Giorgi Tsutskiridze(Aurillac), 8.Beka Gorgadze(Bordeaux), 9.Vasil Lobzhanidze(Brive), 10.Tedo Abzhandadze(AIA Kutaisi), 11.Zurab Dzneladze(Lokomitivi Tblisi), 12.Giorgi Kveseladze(Armazi), 13.Merab Sharikadze(Aurillac), 14.Sandro Todua(Batumi), 15.Lasha Khmaladze(Batumi)
Rezerve: 16.Vano Karkadze(Aurillac), 17.Tornike Mataradze(Nevers), 18.Levan Chilachava(Montpellier), 19.Nodar Tcheishvili(Cornish Pirates), 20.Giorgi Tkhilaishvili(Batumi), 21.Gela Aprasidze(Montpellier), 22.Mirian Modebadze(AIA Kutaisi), 23.Giorgi Aptsiauri(Lokomotivi Tbilisi)

 

989 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

3 Comments

 1. Dan Apostol 9 februarie 2019 at 18:19

  O repriza buna important nu era spectacolul important era scorul. Diferenta s-a facut la viteza. Suntem prea statici si in atac si in aparare. La ambele eseuri au trecut pe langa noi ca rapidul pe langa personal. Turashvili a dost complet depasit – nu a jucat deloc in toamna pentru nationala nu cred ca a fost cea mai insirata alegere. Greul tot cei in varsta l-au dus tinerii au mult de munca. Muschii si forta se pot forma, poti lucra acolo cu nutritionistul, in sala de fortala, etc. La viteza e greu sa lucrezi. Viteza o ai sau nu o ai si Georgieni ne-au dat o lectie la acest capitol. Am fost cam egali, putin avantaj Georgia in gramada diferenta a fost la viteza.Unul la unu au fost mai rapizi. Trebuie lucrat enorm la juniori si selectia este foarte importanta trebuie mers la sate, prin munti (Ursache spargea lemne) sa gasesti jucatori potriviti. Atmosfera dezolanta, tribune goale cu intrarea gratuita, Clujul nu e oras de rugby daca nici cu Georgia cu intrare gratuita nu poti aduce oameni la stadion e grav. Problema pleaca de la conducerea FRR Petrache e vinovat este un dezastru ca nimeni din federatie nu are curajul sa ii arate usa. Dar e caldut la federatie de ce sa ii arati usa cand poti sa il lingi in partea din spate si sa castigi bani fara munca

 2. Vali 9 februarie 2019 at 19:25

  Cu vreo 3-4 zile in urma am mai postat un articol critic la adresa lui Petrache de pe WorldRugby. Nu-l vad aici, m-i l-au sters incompetentii de la federatie !!!! Sa vedem acum cu asta ce se intampla:

  https://www.g4media.ro/alin-petrache-fiul-controversatului-afacerist-care-facea-parte-din-tripleta-bittner-petrache-cocos-contestat-puternic-de-lumea-rugby-ului.html

 3. Dan 9 februarie 2019 at 21:01

  NISTE PANARAME …..TOTI, JUCATORI, ANTRENORI , PRESEDINTE.
  ATI JUCAT CU JUNIORII -20, REPET -20 AI GEORGIEI.
  RUSINE

Leave A Response