Monday 06th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Bonus ofensiv pentru Stejari in partida cu Germania

16 februarie 2019 First XV

Pe stadionul Municipal din Botosani in etapa a doua din cadrul Rugby Europe Championship, Stejarii au invins Germania cu rezultatul de 38-10, dupa o partida controlata in cea mai mare parte a timpului de joc de echipa noastra care a marcat sase eseuri obtiand astfel o victorie cu punct bonus ofensiv.

Partida a inceput cu Stejarii avand initiativa insa prima ocazie de a marca a apartinut vizitatorilor, un balon de urmarire fiind recuperat atent de Florin Surugiu. Deschiderea scorului avea sa vina in minutul 8,cand, dupa un mol al echipei noastre Ionut Dumitru a scapat pe aripa stanga, un eseu transformat fara emotii de Florin Vlaicu.

Dupa un sfert de ora scorul a devenit 12-0, o actiune individuala a lui Ionel Melinte care a facut o cursa de aproximativ 60 de metri ducand din nou balonul in terenul de tinta al Germaniei. Florin Vlaicu a ratat de acesta data transformarea, in replica Nikolai Klewinghaus a redus ecartul concretizand in puncte o lovitura de pedeapsa.

Au urmat momente de joc in care posesia a trecut cand de o parte, cand de cealalta, pana in minutul 32, atunci cand, dupa mai multe momente bune ale Stejarilor, Johan Van Heerden a batut defensiva adversa, incercare ramasa netransformata. Astfel, prima repriza s-a incheiat cu rezultatul de 17-3 in favoarea echipei noastre, chiar daca oaspetii au fost mai activi pana la fluierul care a consemnat intrarea la cabine pentru pauza.

Repriza secunda a inceput cu o actiune frumoasa pe traseul Vladut Zaharia-Ionel Melinte care i-a masat pe germani in propriul 22, presiunea Stejarilor ducand la un prim cartonas galben vazut de Matthias Schosser, urmat pe banca de pedepsa ceva mai tarziu de colegul sau Kurt Haupt.

In dubla inferioritate numerica Germania nu a mai rezistat atacurilor noastre si scorul a luat proportii, eseurile marcate de Florin Surugiu si Vladut Popa, ambele transformate de Florin Vlaicu, ducand scorul la 31-3. La aceasta diferenta de scor a venit si prima incercare a oaspetilor, autor Julius Nostadt, transformata de Nikolai Klewinghaus.

Finalul jocului a apartinut Stejarilor si Daniel Plai, dupa o interceptie a semnat al saselea eseu al elevilor lui Marius Tincu, eseu transformat de Florin Vlaicu care a stabilit rezultatul final: Romania-Germania 38-10.

Rugby Europe Championship: Romania-Germania 38-10 (17-3)
Stadionul Municipal Botosani
Arbitri: Nika Amashukeli-Tornike Gvirjishvili, Irakli Tchanukvadze(toti Georgia)
Au marcat: I.Dumitru-e, Melinte-e, Van Heerden-e, Surugiu-e, V.Popa-e, Plai-e, Vlaicu-4tr respectiv Nostadt-e, Klewinghaus-tr,lp
Cartonase galbene: Schosser, Haupt.

Romania: 1.Constantin Pristavita(Stiinta Baia Mare), 2.Eugen Capatana(Timisoara Saracens), 3.Alexandru Tarus(Sale Sharks), 4.Johan Van Heerden(Perpignan), 5.Marius Antonescu(Colomiers), 6.Mihai Macovei(Colomiers), 7.Adrian Ion(CSM Bucuresti), 8.Andre Gorin(Massy), 9.Florin Surugiu(Steaua Bucuresti), 10.Daniel Plai(Steaua Bucuresti), 11.Ionut Dumitru(Steaua Bucuresti), 12.Florin Vlaicu(CSM Bucuresti), 13.Vladut Popa(Timisoara Saracens),14.Vladut Zaharia(Timisoara Saracens), 15.Ionel Melinte(Steaua Bucuresti).
Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru(Stiinta Baia Mare), 17.ALexandru Savin(CSM Bucuresti), 18.Alexandru Gordas(CSM Bucuresti), 19.Cristi Chirica(Stiinta Baia Mare), 20.Dorin Lazar(Timisoara Saracens), 21.Alexandru Tigla(Stiinta Baia Mare), 22.Alexandru Bucur(Stiinta Baia Mare), 23.Marius Simionescu(Timisoara Saracens)

Germania: 1. Julius Nostadt(Aurillac), 2.Kurt Haupt(Southern Kimgs), 3.Sammy Fuchsel(SC Frankfurt), 4.Eric Marks(La Rochelle), 5.Jorn Schroder(Heidelberg RK), 6.Emil Rupf(Stade Francais), 7.Jacobus Otto(TSV Handschuhsheim), 8.Sebastian Ferreira(Chambery), 9.Tim Menzel(Vannes), 10.Hagen Schulte(CSM Bucuresti), 11.Felix Lammers(Heidelberg RK), 12.Wynston Cameron-Dow(Offenbach), 13.Vito Lammers(Kahurangi RC), 14.Nikolai Klewinghaus(TSV Handschuhsheim), 15.Harris Aounallah(Dijon).
Rezerve:16.Dasch Barber(Heidelberg RK), 17.Tobias Williams(Doncaster), 18.Matthias Schosser(Aberdeen), 19.Elias Haase(SC Frankfurt), 20.Felix Martel(TSV Handschuhsheim), 21.Morne Laubscher(RSV Koln), 22.Eden Syme(TSV Handschuhsheim), 23.Samuel Harris(SC Neuenheim)

FOTO: Dragos Pascaneanu

997 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

8 Comments

 1. CARLOS 16 februarie 2019 at 18:33

  Va rog domnule Petrache. Dimisia!!! A fost rusinos

 2. Vali 16 februarie 2019 at 19:19

  Alin Petrache fii barbat: da-ti demisia !

 3. uvertura 16 februarie 2019 at 19:38

  petrache, fii barbat psesdist adevarat si nu-ti da demisia! ceva de ciugulit trebuie sa mai fie si pe la federatia de rugby. astazi, numerele de pe tricourile stejarilor fluturau in vant sau nu mai erau de loc. pai de ce sa cheltuim banii pe callitate, doar nu jucam la mondiale!!!

 4. Dan Apostol 17 februarie 2019 at 10:50

  Lucrul bun ca au fost mai multi spectatori decat la Cluj in conditiile in care am jucat cu o echipa mult inferioara Georgiei. Sunt convins ca un meci cu Georgia la Botosani cu intrarea libera ar fi umplut stadionul. Despre meci ce sa spun: a fost dureros de urmarit. Diferenta dintre noi si germani este imensa si totusi au fost momente in care nimic nu ne-a iesit. Suntem departe de visul nostru de a juca meciuri test cu Tier 1. Georgia a reusit sa isi aranjeze meciuri tur- retur cu Scotia. Arena din Tibilisi va fi plina fara intrare libera. Aici trebuie sa ajungem noi nu sa jucam cu Germania cu echipa mare. Actuala conducere a FRR nu mai are ce oferii decat sub-mediocritate

 5. dans 17 februarie 2019 at 23:49

  Urmatoarele 2 meciuri ne va spune unde suntem, unde am ajuns in sportul asta…

  Sa fim seriosi, noua nu ne trebuie meciuri cu Scotia sau Tara Galilor la stadiul in care suntem.
  Pierderea locului la RWC ne-a adus cel putin cu picioarele pe pamint…altfel nu ar fi fost vazut de nimeni pina cind am fi fost pina la git….!

  E vorba de schimbari masive de directie daca e sa avem vreo sansa, cindva, in viitor…
  E posibil ca doar se urmareste un status quo pentru urmatorii 3-4 ani…si dupa aia potopul!
  Cum spuneam daca pierdem cu Spania si Rusia (si sunt sanse reale!) atunci chiar ne-am lovit de prag..!!!

  Sper totusi ca baietii reusesc un joc bun si negociaza ceva mai mult timp de recuperare… Nu stiu ce e mai bine!

 6. Vali 21 februarie 2019 at 18:39

  Iti spun eu ce e mai bine: sa pierdem si cu Spania si cu Rusia!
  Doar asa POATE s-ar schimba ceva.
  Ce naiba! Am ajuns sa ne fie frica de Spania si Rusia??!!!

 7. Alex 21 februarie 2019 at 22:48

  Nu a fost absolut nimeni cu echipament sau macar , niste tricouri pentru a fi puse la vanzare . Nu este promovat absolut deloc acest sport .

 8. Ion 24 februarie 2019 at 18:59

  Cred ca ar fi un miracol sa pierdem la mai putin de 30 de puncte diferenta la Madrid …mergem in jos si curand vom disparea exact ca in gimnastica sau handbal masculin …nu vem nici macar 15 echipe de seniori si alea pline de jucatori straini de mana a saptea ce asteptari sa avem ? Spania in momentul asta ne castiga si cu echipa a doua ( vezi partida de la Tibilisi ) Avem nevoie de o noua structura de conducere si o reforma din temelii lucruri improbabile in acest moment Petrache sa lipit cu superglue de scaun si nu are nici cea mai mica intentie de a renunta .

Leave A Response