Tuesday 10th December 2019,

Stejarii infrunta pentru a 37-a oara Spania

2 martie 2019 First XV

Duminica, 3 martie, pe Estadio Nacional Complutense din Madrid, in cadrul celei de-a treia etape contand pentru Rugby Europe Champioship, Stejarii vor intalni Spania, aceasta fiind a 37-a ora confruntare directa dintre cele doua natiuni, palmaresul general consemand 33 de victorii ale Stejarilor, ultima obtinuta la Madrid inregistrandu-se in urma cu trei ani.

Asadar inaintea partidei de duminica, palmaresul general este net favoribil Stejarilor care in anterioarele 36 de intalniri s-au impus de 33 de ori, singurele victorii ale spaniolilor inregistrandu-se in 1992, 2012, respectiv 2018. In ultimii ani de multe ori Los Leones au facut partide bune, chiar si atunci cand au parasit terenul invinsi lasand o buna impresie, saltul calitativ fiind asigurat de multitudinea jucatorilor care provin de la echipe din Franta.

Cea mai mare diferenta de scor in fata Spaniei am reusit-o in 1978, atunci cand ne-am impus cu 74-3, intr-o partida cu nu mai putin de 14 eseuri, Alexandru Marin reusind patru, Petre Motrescu un hat-trick, Gheorghe Varga o dubla, cate o incercare fiind semnata de Dumitru Alexandru, Florica Murariu, Marin Ionescu, Cornel Vasile, Enciu Stoica si Teodorin Tudose. Alaturi de acest succes , unul tot la o diferenta considerabila de puncte consemnadu-se in 1981, chiar la Madrid cand Stejarii au invins cu rezultatul de 56-6.

Ultima victorie a Stejarilor intr-o partida disputata la Madrid, s-a consemnat in 2016, cu Los Leones avand avantaj la pauza (13-5) respectiv pana la mijlocul reprizei secunde (18-15), pe final insa loviturile de pedeapsa ale lui Florin Vlaicu, dintre care una de la aproximativ 50 de metri fata de butul advers aducandu-ne victoria (21-18), la fel de important dovedindu-se si placajul lui Catalin Fercu la Sergi Aubanell in stabilirea echipei invingatoare.

Anul trecut partida a fost extrem de tensionata, miza fiind calificarea la Cupa Mondiala. Inca din primul minut Tangimana Fonovai a vazut cartonasul galben si cele zece minute de inferioritate numerica au fost exploatate la maxim de ibericii care au marcat doua eseuri. A urmat o lupta dura dusa cu precadere pe inaintare si in timp ce spaniolii si-au marit constant ecartul din penalitati, eseul nostru, singurul, a venit prea tarziu cu doar trei minute inainte de fluierul final.

Cele mai multe partide impotriva Spaniei le-a disputat Catalin Fercu, 13 la numar, Iulian Dumitras detine recordul eseurilor marcate ibericilor, sase finalizari in terenul de tinta al acestora, in timp ce Florin Vlaicu a inscris in disputele cu ibericii un total de 129 de puncte,adica 2 incercari, 25 de transformari si 23 de lovituri de pedeapsa.

– Palmaresul complet al intalnirilor Romania-Spania:
1958-Lige:Romania-Spania 14-12-Expozitia Universala
Au marcat pentru Romania:Dobre-e,Penciu-tr,Ionescu-lp

1973-Constanta:Romania-Spania 16-3-Cupa FIRA
Au marcat pentru Romania:Atanasiu-e,Peter-e,Dumitru-e,Florescu-2tr

1974-Timisoara:Romania-Spania 20-9-Cupa FIRA
Au marcat pentru Romania:Durbac-e,2tr,Mateescu-e,Ianusevici-e, Eseu de penalizare

1978-Bucuresti:Romania-Spania 74-3-Cupa FIRA
Au marcat pentru Romania:Marin-4e,Motrescu-3e,Varga-2e,Murariu-e,Ionescu-e,Vasile-e,Stoica-e,Tudose-2tr,Alexandru-e,4tr,dg

1979-Madrid:Spania-Romania 6-22-Cupa FIRA
Au marcat pentru Romania:Ghe.Dinu-e,Scarlat-e,Motrescu-e,Alexandru-tr,2lp,Constantin-tr

1981-Barcelona:Spania-Romania 6-56-Cupa FIRA
Au marcat pentru Romania:Lungu-2e,Radulescu-2e,Dumitru-e,Bors-e,Bucan-e,Alexandru-e,Constantin-e,7tr,2lp

1984-Madrid:Spania-Romania 19-33-Cupa FIRA
Au marcat pentru Romania:Florea-e,Toader-e,Radulescu-e,Murariu-e,Alexandru-4tr,2lp,dg

1993-Bucuresti:Romania-Spania 33-15-Cupa FIRA
Au marcat pentru Romania:Fulina-2e,Mitocaru-e,Dumitras-e,Brici-e,Nichitean-tr,2lp

2002-Constanta:Romania-Spania 34-12-CEN
Au marcat pentru Romania: P.Balan-e,Gontineac-e,Petrache-e,Tofan-e,3tr,lp,Tonita-e

2002-Iasi:Romania-Spania 67-6 Cupa Mondiala calificari
Au marcat pentru Romania: Brezoianu-e,Gontineac-e,Sauan-2e,Tincu-e,Tofan-2e,8tr,2lp,Tonita-e

2003-Madrid:Spania-Romania 6-31-CEN
Au marcat pentru Romania: Petrichei-e,Socol-e,Tofan-e,2tr,4lp

2004-Bucuresti:Romania-Spania 50-10-CEN
Au marcat pentru Romania: Dima-e,Sirbu-e,Socol-e,Teodorescu-e,Tincu-e,Toderasc-e,Tonita-e,Voicu-e,Tofan-5tr

2006-Madrid:Spania-Romania 20-43 Cupa Mondiala calificari
Au marcat pentru Romania: Dascalu-2e,Gontineac-e,Mersoiu-e,Vlaicu-e,5tr,lp,eseu pen.

2007-Bucuresti:Romania-Spania 50-14-CEN
Au marcat pentru Romania: Calafeteanu-e,tr,Dumitras-2e,Fercu-2e,C.Petre-e,Socol-e,Tincu-e,Dumbrava-tr,Vlaicu-3tr

2008-Madrid:Spania-Romania 11-17-CEN
Au marcat pentru Romania: Coste-e,C.Petre-e,Poparlan-e,Calafeteanu-tr

2009-Madrid:Spania-Romania 10-19-CEN,Calificari Cupa Mondiala
Au marcat pentru Romania: P.Mitu-e,3lp,Poparlan-e

2010-Bucuresti:Romania-Spania 48-3-CEN,Calificari Cupa Mondiala
Au marcat pentru Romania: Ciuntu-e,Dimofte-e,Dumitras-2e,Fercu-e,Lucaci-e,Vlaicu-5tr,2lp,Dumbrava-1tr

2011-Bucuresti:Romania-Spania 64-8-CEN
Au marcat pentru Romania: Calafeteanu-2e,Dumitras-2e,Fercu-e,Gal-e,Ianus-e,Lemnaru-e,V.Ursache-e,Dumbrava-4tr,lp, Vlaicu-4tr

2015-Cluj-Napoca: Romania-Spania 29-8-CEN
Au marcat pentru Romania: Apostol-e,Lucaci-e,A.Ursache-e,Calafeteanu-e,tr,Sirbe-e,Dumbrava-tr

Au marcat pentru Romania: Fakaosilea-e, Calafeteanu-tr, Vlaicu-lp

Romania si Spania s-au intalnit de 36 de ori, 33 de victorii au revenit Stejarilor, 3 victorii au bifat Los Leones. In ceea ce priveste partidele din Cupa Europeana a Natiunilor din 17 partide ne-am impus de 15 ori, punctaverajul general fiind de 542:186 in favoarea noastra.