Wednesday 22nd May 2019,
Federatia Romana de Rugby

Romania pierde la Madrid, dar obtine bonus defensiv

3 martie 2019 First XV

Pe Estadio Nacional Complutense din Madrid, Stejarii au intalnit Spania in cea de-a treia etapa contand pentru Rugby Europe Championship, dupa o partida cu doua reprize total diferite din punct de vedere al aspectului jocului, Los Leones s-au impus cu 21-18, avantajul la pauza apartinand echipei noastre (13-7), care a fost nevoita sa se multumeasca cu punctul bonus defensiv.

Inca din primul minut Stejarii au preluat initiativa si dupa o tentativa de dropgol a lui Catalin Fercu, irosita, Florin Vlaicu a deschis scorul concretizand o lovitura de pedeapsa de pe linia de 22 de metri. Initiativa a ramas de partea noastra si dupa o margine de pe partea dreapta, jocul s-a mutat pe flancul stang, un balon de urmarire trimis inteligent, la firul ierbii, a a juns la Ionut Dumitru care a marcat primul eseu al partidei.

Florin Vlaicu a transformat eseul si in minutul 8, Romania conducea cu 10-0. Replica spaniolilor a venit cu o incursiune a lui Jordi Jorba, oprita de Florin Surugiu, pentru ca apoi, Marius Simionescu sa ameninte terenul de tinta al gazdelor, avantajul Stejarilor marindu-se insa in minutul 19 cand Florin Vlaicu a marcat dintr-o noua lovitura de pedeapsa, pana la jumatatea reprizei dominarea elevilor lui Marius Tincu fiind evidenta.

Avea sa vina insa un rebond a lui Fernando Lopez si pilierul ibericilor a urmarit balonul pentru o prima incercare, transfomata de Bradley Linklater, pana la pauza mai consemnandu-se doua tentative de tinta ratate, una de Florin Vlaicu, o alta de Bradley Linklater si la cabine s-a intrat cu Romania in avantaj, 13-7, dar si cu Florin Surugiu trimis pe banca de pedepse.

Partea secunda a inceput cu Stejarii in inferioritate numerica fapt care a dus la rasturnarea scorului, presiunea pusa de spanioli concretizandu-se prin eseul lui Alvar Gimeno, transformat de Bradley Linklater. Mai mult, in minutul 55 echipa noastra a fost sanctionata din nou, cartonasul galben fiind vazut de aceasta data de Johan Van Heerden, echilibrul numeric de pe teren restabilindu-se putin mai tarziu cand si Xerom Civil a fost eliminat temporar pentru zece minute.

Spania a continuat sa aiba initiativa, iar Stejarii s-au vazut nevoiti sa se apere la limita propriului teren de tinta si chiar daca Bradley Linklater a ratat o penalitate de la aproximativ 45 de metri, trupa lui Santiago Santos s-a desprins decisiv cu eseul lui Lucas Guillaume, transformat de acelasi Bradley Linklater, atunci cand mai erau de disputat 15 minute pana la ultimul fluier al arbitrului.

Scorul final a fost stabilit de Vladut Zaharia care a beneficiat de o pasa foarte buna a lui Daniel Plai, aripa nostra finalizand dupa o cursa de 50 de metri, eseu ramas insa fara transformare. Astfel, Spania s-a impus cu rezultatul de 21-18, in urma acestei infrangeri Stejarii trecandu-si in cont punctul bonus defensiv.

Rugby Europe Championship: Spania-Romania 21-18 (7-13)
Estadio Nacional Complutense, Madrid
Arbitri: Adam Jones-Aled Evans, Richard Brace(toti din Tara Galilor)
Au marcat: Lopez-e,Gimeno-e,Guillaume-e, Linklater-3tr respectiv I.Dumitru-e, Zaharia-e, Vlaicu-tr,2lp
Cartonase galbene: Civil respectiv Surugiu, Van Heerden

Spania: 1.Fernando Lopez(Ordzia), 2.Benat Auzqui(Tyrosse), 3.Xerom Civil(Agen), 4.Mickael De Marco(Agen), 5.Joshua Peters(Blackheath), 6.Manu Mora(Indepeniente), 7.Lucas Guillaume(Alcobenas), 8.Pierre Barthere(Rouen), 9.Facundo Munilla(Alcobenas), 10.Lucas Rubio(Agen), 11.Jordi Jorba(Perpignan), 12.Alvar Gimeno(VRAC), 13.Richard Stewart(Cisneros), 14.Julen Goia(Ordizia), 15.Bradley Linklater (Alcobenas). Rezerve: 16.Jean-Baptiste Custoja(Independiente), 17.Quentin Garcia(Chambery), 18.Victor Sanchez(El Salvador), 19.Oier Goia(Ordizia), 20.Kerman Aurrekoetxea(El Salvador), 21.Andrea Rabago(Dijon), 22.Hugo Alonso(Rodez), 23.Jon Zabala(Bayonne)

Romania: 1.Constantin Pristavita(Stiinta Baia Mare), 2.Eugen Capatana(Timisoara Saracens), 3.Alexandru Tarus(Sale Sharks), 4.Johan Van Heerden(Perpignan), 5.Marius Antonescu(Colomiers), 6.Andre Gorin(Massy), 7.Mihai Macovei(Colomiers), 8.Cristi Chirica(Stiinta Baia Mare), 9.Florin Surugiu(Steaua Bucuresti), 10.Florin Vlaicu(CSM Bucuresti), 11.Ionut Dumitru(Steaua Bucuresti), 12.Tangimana Fonovai(CSM Bucuresti), 13.Catalin Fercu(Timisoara Saracens), 14.Vladut Zaharia (Timisoara Saracens), 15.Marius Simionescu(Timisoara Saracens)
Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru(Stiinta Baia Mare), 17.Iulian Hartig(CSM Bucuresti), 18.Alexandru Gordas(CSM Bucuresti), 19.Dorin Lazar(Timisoara Saracens), 20.Adrian Ion(CSM Bucuresti), 21.Tudorel Bratu(CSM Bucuresti), 22.Daniel Plai(Steaua Bucuresti), 23.Nicolas Onutu(CSM Bucuresti)

752 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

24 Comments

  1. Riciu 3 martie 2019 at 16:53

    Motiv de bucurie. Am obtinut bonusul defensiv. Titlul este extraordinar, nu am cuvinte. Iata incă un semn ca acei oameni, vinovați de ratarea calificării la cupa mondiala nu au puterea sa recunoasca direct o infrângere.

  2. Alex 3 martie 2019 at 17:14

    De la meciuri pe muchie de cutit cu Georgia pentru trofeu, am ajuns sa ne luptam pentru evitarea retrogradarii cu Germania si Belgia. Este a doua infrangere consecutiva in fata Spaniei, chiar credeti ca este o coincidenta? In viata mea nu am vazut atatea greseli copilaresti, cred ca suntem campioni mondiali la baloane scapate inainte. Probabil urmeaza inca o infrangere cu Rusia si ,,derby-ul” cu Belgia pt retrogradare. Aveti macar in ultimul ceas bun simt si plecati, FRR este la pamant. Nu e posibil sa incepi campania cu un antrenor interimar. Echipele de club incaseaza de la 50 de puncte in sus in cupele europene (chiar si 100), la juniori suntem penibili…..in 2-3 ani disparem de pe harta rugby-ului.

  3. Mario Martinez 3 martie 2019 at 17:24

    Es hora de un CAMBIO positivo en Rumania porque en vez de ir hacia adelante, va hacia atrás. ¿Dónde está el trabajo con las divisiones inferiores, sevens y mujeres?

  4. Ion 3 martie 2019 at 17:40

    Mandru de stejari astazi …am facut o prima repriza excelenta si am vazut atitudine si determinare in randul baietilor .Am cazut dupa pauza si tocati de un arbitraj scandalos .Per ansamblu o partida reusita chiar daca am pierdut ..si recunosc ca mi a fost frica ca vom pierde la scor inainte de meci ….Trebuie sa integram tineri cat. mai multi pe scheletul echipei actuale sa ii putem creste pentru viitoarea cupa mondiala .

  5. Floare 3 martie 2019 at 17:54

    Mai bine ni se rupeau iar numerele de pe tricouri, dar băteam…
    AFARĂ cu groparul rugbyului românesc petrache!

  6. Dan Apostol 3 martie 2019 at 18:15

    Nu va e rusine „bonus defensiv”! asta e ce puteti scrie? Se confirma ca infrangerea de anul trecut nu a fost o intamplare. Cum se poate ca o uvertura (Vlaicu) sa fie depasit la viteza de un pilier? Nici la nivel de Tier 3 acest lucru nu este de acceptat. Vlaicule uitate in oglinda si intreaba-te daca mai meriti sa fie in echipa. De ce s-a jucat pe zone mici inguste inloc sa se aduca treisferturile in joc? Tincule uitate si tu in oglinda si fii sincer: meriti sa fii antrenor? Despre Petrache ce sa mai spun: el are un singut obiectiv – anihilarea completa a rugby-ului in Romania. La U20 spaniolii ne-au calcat in picioare, la seniori nu mai putem bate la ei acasa. In cativa ani ne vor bate tur-retur precum Georgia. Iar peste vreo 10 ani vor baga si ei echipa a doua cand joaca cu noi. Si atunci cand planul lui Petrache se va finaliza va plece si el. Nu va mai ramane decat ca portarul de la FRR sa stinga luminiile

  7. Francisco 3 martie 2019 at 18:31

    Los campeanatos se ganan en el terreno de juego… no con arbitros comprados… Iordachescu!!!

  8. Tepes 3 martie 2019 at 18:41

    Vai mama noastra!Nu suntem instare sa tinem mingea in mana, o scapam inaite ca babele ! Schimbam 5 jucatori de la meciul anterior, ne laudam ca luam bonus ofensiv si in final ne bat unii care abia stau in ghete. Bravo Tincu, Petrache !

  9. uvertura 3 martie 2019 at 19:14

    N-aţi înţeles? Am câştigat puctul bonus defensiv! Hai cu prima la Petrache!!!

  10. Iousua Liz 3 martie 2019 at 21:36

    Just put in more eligible foreigners FULLSTOP

  11. L 3 martie 2019 at 21:51

    Fără bani investiții serioase plan de dezvoltare și oameni implicați nu va exista performanta .În rugby in Romania de ceva vreme nu mai există aceste elemente esențiale.Stau în zona Parcul Copilului și de 20 de ani nimeni nu a bătut un cui la stadion de rugby.suntem depășiți.Asa că să ne mulțumim cu realitatea să ne menținem in eslon asta sperăm că spectatori . Luciditatea deciziilor este în altă parte.Ca exemplu p înainte de 89 min Sportului era al 4 lea om că putere financiară acum e un neica nimeni.

  12. Vali 4 martie 2019 at 0:10

    Ce astepti Petrache???!!!!
    RUSINE !!!

  13. Ion 4 martie 2019 at 0:24

    Bai fratilor eu chiar nu va inteleg …voi ati vazut meciul? Poate ca voi la tv a- ti vazut altceva decat eu in tribuna .I am calcat in picioare in prima repriza la ei acasa, au trecut de 2 ori centrul terenului in 40 de minute …au fost bagati in meci de un arbitru mizerabil …la primul eseu arbitrul da avantaj pt noi si in loc sa revina la infractiunea initiala vazand ca nu e profit si Vlaicu pierde mingea el lasa jocul sa mearga …a doua infractiune e clara la Vlaicu cand Lopez il impinge fara a avea mingea …de altfel si As recunoaste asta …si daca va uitati pe reluari Macovei merge la arbitru si ii solicita arbitraj video si arbitrul nici nu il baga in seama ……spaniolii comit repetate infractiuni in prima repriza si nu primesc nici un galben si la noi la prima greseala Surugiu e trimis pe banca ….si imediat ce expira a lui il elimina pe Van Herden ….la acest nivel sa joci cu un om in minus 20 minute se cunoaste imediat ….uitati- va pe reluari la eseul 3 …e gramada la 5 pt spanioli ii dam peste cap in melee si in loc sa ne dea balonul da iar gramada cu introducerea lor ….ne a tocat pur si simplu in repriza a doua in gramezi ..spaniolii prabuseau intentionat pt ca se vedea din avion ca suntem superiori si ploua cu lovituri de pedeapsa tot contra noastra….uitati -va pe reluari dupa ultimul eseu al nostru …ai nostri anunta schimbare la Van Herden si apoi Macovei vine imediat la banca anuntand ca Chirica are comotie si nu poate continua si ne obliga sa facem schimbarea si sa jucam cu jucatorul accidentat ….am stat lipit de banca de reserve la un metru de Tincu si am auzit exact tot …..ne au tocat marunt …..am vazut azi o echipa a Romaniei dominand clar in gramada si in tuse si jucand cu determinare e un semn pozitiv si merita sa ii felicitam pe baieti chiar daca au pierdut ….la final cand am mers sa fac poze erau foarte tristi , erau afectati ca au pierdut printre degete o partida pe care au dominat- o clar ……si asta e alt semn pozitiv …..Spania nu mai e neica nimeni in sportul asta si uitati ca in sportul actual valorile se niveleaza ….uitati- va la Australia y Africa de Sud ca nu mai sunt ce au fost …vin din spate tare Japonia , Georgia Spania si curand veti vedea si Portugalia … Pana si Noua Zeelanda a inceput sa naturalizeze …..da perfect de acord cu voi ca Petrache trebuie sa plece si trebuie o reforma a intregulyi sistem incepand cu copii si juniori ….apropo de Petrache a fost sef de galerie a strigat incontinuu la baieti sa ii incurajeze iar la final era negru de suparare ….

  14. Cezar 4 martie 2019 at 0:44

    Ma rog, e usor de criticar cand vezi meciu din afara terenului,am vazut meciu chiar de langa banca de reserve,sa fim realisti ,am jucat 30 de minute perfect tactic,apararea buna,dar am facut cadou 14 puncte,si normal am jucat 20 min in 14,nu putem critica baietii su facut tot ce a fost posibil sa castige,.vazut multi tineri cu potencial y atitudinea in general f buna, da avem incredere in acest grup va creste si voy vení si rezultate,dar trebuie sa investim ,in Spania au 4 divizii,cu diferite grupe in total creo 50 equipe seniori si ni vorbesc de infrastructura care o su la copii si juniori,,,,totusi sa avem.rabdare si incredere Romania a aratat ca stie sa joace ,dar trebuie concentraré si luciditate,,,,

  15. ive 4 martie 2019 at 5:51

    E de neînţeles cum se poate face înainte în terenul de ţintă când balonul din lovitură aşezată ocoleşte ,,beţele,, şi mergea spre balon mort sau putea fi culcat în fundul terenului.Urmarea este că arbitrul a zis merci şi în urma fazelor dubioase cu grămada la 5 m şi la linia de ţintă ne-a ,,taxat,,.
    Suntem ,,vânaţi,, de arbitraje cu spaniolii, asta e clar, dar tăria este în noi ca să învingem în astfel de condiţii.
    E legendă că vezi Doamne au progresat spaniolii ;progres au făcut ruşii dar nu aşa mult încât să nu îi batem la noi acasă.Nemţii le-au ,,dat,, două încercări şi trebuie doar să studiem bine meciul de la Heidelberg de sâmbătă.
    TREBUIE SĂ BATEM RUSIA LA BOTOŞANI!
    De musiu Petrache nu scăpăm decât prin schimbare politică în ţară ;el este laş ce nu ştie ce-i demisia de onoare.A practicat degeaba acest sport al luptei drepte.
    În final rog moderatorul să nu permită comentarii în limbi străine.

  16. Alex 4 martie 2019 at 9:08

    @Ion Eu inteleg ca am jucta foarte bine in prima parte a meciului, insa greselile absolut copilaresti ale jucatorilor nostri….si nu au fost una sau doua. La ce experienta are in spate Vlaicu, este impardonabil sa faci asa ceva…..cum sa nu vezi jucatorul spaniol aflat la 2 metri de tine? Sa scapi balonul in terenul tau de tinta? Sa blochezi cu intarziare? Ok, arbitrajul nu a fost de cea mai buna calitate, dar s-au inscris 14 puncte din cauza primelor doua greseli enumerate mai sus. 14 puncte!! Fara ele, scorul ar fi fost 18-7 pt noi. Nu uita ca este a doua para consecutiv cand pierdem cu Spania….anul trecut diferenta a fost si mai mare.

    Da, este adevarat ca multe tari din Tier 2 progreseaza vizibil, insa noi batem pasul pe loc de ceva vreme, asta ma supara cel mai tare. Noi de ce nu putem progresa? M-am saturat de scuza ca altii nu mai sunt slabi ca pe vremuri….de acord, ins anoi suntem din ce in ce mai slabi, suntem chiar sub nivelul de anul trecut. La juniori am ajuns sa fim invinsi de Olanda si Lucemburg. Olanda si Luxemburg!! Georgia e la ani lumina, Spania si Rusia ne bat la scor….atentie, tari din Tier 2!! Acei juniori vor face pasul la nationala mare in curand, care crezi ca va fi rezultatul? De ce nu avem un antrenor principal in plina campanie de REC?

    Da, baietii au jucat admirabil pana la un punct si ii felicit. Dar situatia este din ce in ce mai grava.

  17. Floare 4 martie 2019 at 9:29

    Comentatorul neamt zicea la meciul cu rusii cä federatia rusä de rugby are buget de 15 milioane euro.
    Nemtii încä n-au atâta, dar au deja echipe U8, U12, etc la multe cluburi. Si stati sä devinä mai popular rugbyul la americani, si atunci hop si nemtii, cä ei copiazä tot ce vine de la marele tätic (football american, Valentine’s Day, Halloween…)
    Iar la noi, intrare liberä cu Georgia si tribunele rämân goale la Cluj… ce rusine mi-a fost!!!

  18. Floare 4 martie 2019 at 9:30

    …iar la anul, dacä în loc de Belgia vine Portugalia…

  19. Ion 4 martie 2019 at 9:47

    @Alex sunt de acord cu tine ca rugbyul a fost prost gestionat ..si banii nu au lipsit ca au aruncat WR cu banii in noi si nu am fost capabili sa formam o baza solida la copii si juniori …si hai sa vorbim sincer niciodata nu am fost campionii mondiali la rugby ca sa avem pretentii ….uita-te la handbal masculin unde am fost de 3 ori campioni mondiali si acum de peste 20 de ani nici macar nu ne calificam ….trecem printr o perioada grea si trebuiesc stranse randurile ca sa salvam ceva peste 10-15 ani acum deja e prea tarziu . ar trebui sa fortam acum tinerii in meciurile ramase ca sa putem creste ceva pentru maine chiar daca ajungem iar la baraj …trebuie gandita de acum viitoarea campanie para mondial unde nu vom juca cu Vlaicu si alti jucatori aflati la sfarsit de cariera ……avem vreo 8 baieti de sub 20 care joaca afara pe scheletul asta ar trebui sa construim ……
    Revenind la meci de acord cu tine ca am facut multe greseli copilaresti si ca de la Vlaicu au plecat primele 2 eseuri spaniole …si daca la rebont mai exista scuze la al doilea e impardonabil sa ai lovitura de pedeapsa si sa nu fii capabili sa o trimiti in margine si pe contraatac sa iei eseu. La fel si la eseu 3 cand scapi mingea in but cand aveai o mie de optiuni la indemana …….intrebarea e alta cu cine sa jucam de uvertura daca nu il bagi pe Vlaicu? Uita te la alt aspect …Capatana sa accidentat prin minutul 15 si venea mereu la banca de reserve si i se cerea sa reziste pt ca nu avea cine sa intre …..si cea mai buna dovada e cand pe final sa facut schimbarea ca am pierdut 2 tuse pe aruncarea noastra in care noi eram 7 in margine si spaniolii doar 3 !!! …..

  20. Dan Apostol 4 martie 2019 at 13:12

    @Ion -„am vazut azi o echipa a Romaniei dominand clar in gramada si in tuse” – sunt de acord ca se vede mai bine din tribuna decat de la televizor si eu nu am fost in tribuna dar am vazut meciul la televizor. Si sa iti spun ce am vazut eu: am vazut un pilier (spaniol) mai rapid in 20-25 de metri decat uvertura noastra(Vlaicu). Tu ai vazut asa ceva din tribuna? Si la cate meciuri (indiferent de nivel) ai vazut tu asa ceva? Si am mai vazut ca la final cand spaniolii aveau 3 puncte avantaj si mai erau cam 90 de secunde de joc 15-le nostru are mingea si este scos in tusa de spanioli. Cum e posibil asa ceva? Era ultimul nostru atac cum poti sa lasi echipa adversa sa te scoata in tusa? Unde era suportul? Tusa a fost cam la centrul terenului. Si ce a urmat a fost si mai penibil – mol din tusa si ne imping aproape 25-30 de metri si obtin lovitura de pedeapsa pe care nu o mai iau arunca mingea afara si arbitrul fluiera finalul. Tu ce meci ai vazut? In ce tribuna ai fost? Ai vazut fazele astea? Cum iti explici asa ceva? Trebuie sa recunoasten Vlaicu este depasit nu mai poate face fata la acest nivel avem prea multi jucatori peste 30 de ani care nu vor putea juca in 2023. Capatana va avea 37 de ani in 2023, van Heerden 36 spre 37, Gorcioaia 36, Macovei 37, Surugiu aproape 39,Fercu 36-37,Vlaicu-36-37, Fonovai 34, Lazar 33. Ce juniori le vor lua locul? Daca la U20 ne bate Hong Kong acasa, Namibia, Canada nu mai vorbim de Portugalia, Spania la ce nivel vor juca acesti jucatori cand cei de peste 30 de ani se vor retrage?

  21. Ion 4 martie 2019 at 14:13

    @ Dan …de acord cu tine; scoate- l pe Vlaicu si zi- mi cu cine joci acolo ca e clar ca nu am mers la Madrid sa construim echipa pentru 2023 ci sa castigam sa le dam peste nas pentru scandalul de anul trecut si sa ne pastram pozitia in rankingul WR altfel nu am fi jucat totul la bete ….ei au 35000 de legitimati noi nu stiu daca mai avem 5000 …la fete si la rugby 7 sunt la ani lumina inaintea noastra iar naturalizarile sunt tot de partea lor….acum judeca meciul prin prisma asta si poate asa vei fi mandru de cum au jucat baietii ieri cel putin jumatate din meci …..foarte curand vom juca in divizia a treia si nici acolo nu vom iesi campioni …..

  22. Razvan 4 martie 2019 at 17:35

    Romania nu va mai ajunge niciodata la un campionat mondial…

  23. frankie 7 martie 2019 at 1:27

    Nu va mai legati de arbitraj. Nu a fost nimic gresit in eliminarea lui Van Herden. A sarit in tusa si in cadere a venit si a dizlocat jucatorul de sprijin al spaniolilor si jucatorul lor in aer a cazut rau. Stiu ca, poate , nu e infractiune voita, dar nu si-a luat masuri de sigurantza sa protejeze jucatorul in aer. Deci….
    Referitor la mingea inainte in propiul nostru teren de tzinta, nu exista discutie. a fost prost plasat si a cazut ca mingea va reveni la adevrsari din bounce si a incercat sa o prinda. Proasta inspiratie, poate, lipsa de experientza, desigur. Ne costa si ne doare.

    Dar sa tragenm acum concluzia ca vezi Doamne galezii i-au blocat pe ai nostrii. Nicidecum!
    si putin ghinion la transformarea lui Plai, in bara,
    Per ansamblu cred ca ne-am batut singuri. Ii aveam in mina si ne-am zapacit, nu am facut un meci bun si am cedat sub presiune. De aici si pina a spune ca e vreun complot impotriva noastra e cale lunga.

  24. frankie 7 martie 2019 at 1:38

    Citeva greseli de tastatura, butoane prea mici si ochelarii de cal i-am pierdut!