Saturday 04th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Victorie concludenta a Stejarilor in Belgia

17 martie 2019 First XV

Pe Little Keysel Stadium din Bruxelles in ultima etapa a editiei 2019 din Rugby Europe Championship, Stejarii s-au impus cu rezultatul de 43-17 (26-10) in fata Belgiei, dupa o partida controlata de echipa noastra care si-a trecut cinci puncte in cont si astfel a ocupat pozitia a treia in clasamentul final al acestui sezon dupa Georgia si Spania.

Inca din primul minut Romania a deshis scorul in urma unei lovituri de pedeapsa concretizate de Daniel Plai la care belgienii au replicat imediat prin Alan Williams tot dintr-o tentativa de tinta. Pana in minutul 15 Stejari s-au desprins la 9-3, acelasi Daniel Plai remarcandu-se din fata butului. Prima incercare a jocului a venit in urma unui mol de margine, autor Johan Van Heerden, eseu transformat de Daniel Plai.

Intre minutele 34 si 39 diferenta a crescut la 26-3, mai intai Vlad Nistor, dupa o cursa individuala pe partea stanga culcand balonul in terenul de tinta advers, iar apoi o actiune purtata pe traseul Alexandru Bucur-Vladut Zaharia sa surprinda din nou defensiva gazdelor, cu finalizarea apartinand aripii Vladut Zaharia.

Cu aproximativ trei minute inainte de pauza, Marius Antonescu a vazut cartonasul galben, iar divolii negri au profitat de superioritatea numerica, dupa un mol de margine Thomas Dienst marcand un eseu, transformat de Alan Williams, astfel ca la pauza Stejarii conduceau Belgia cu rezultatul de 26-10.

Desi repriza secunda am inceput-o in inferioritate numerica, echipa noastra s-a mentinut in jumatatea de teren adversa si dupa o presiune constanta a pachetului de inaintare a venit firesc un eseu de penalizare. Tabela de marcaj nu s-a mai modifcat pana in minutul 69 cand, din nou, in urma unui mol, Ovidiu Cojocaru a finalizat efortul colectiv, iar Daniel Plai a transformat pentru 43-10, belgienii avandu-l pe banca pedepselor pe Marc Tchangue.

In ultimele zece minute elevii lui Guillaume Ajac au fost mai prezenti in joc, fiind de fapt singura perioada in care au fost mai prezenti in jumatatea noastra de teren, scorul final stabilindu-l eseul marcat de Jean-Maurice Decubber, respectiv transformarea lui Louis De Moffarts.

In celelalte doua partide ale etapei, Georgia a invins Rusia la Krasnodar cu 22-6, iar Spania a trecut de Germania, la Koln, cu 33-10.

Echipe:
Romania:
1. Constantin Pristaviță (CSM Stiinta Baia Mare), 2. Eugen Căpățînă (Timisoara Saracens), 3. Alexandru Gordaș (CSM Bucuresti), 4. Johan Van Heerden (Perpignan), 5. Marius Antonescu (Colomiers), 6. Vlad Nistor (US Seynoise), 7. Adrian Ion (C)(CSM Bucuresti), 8. Dorin Lazăr (Timisoara Saracens), 9. Florin Surugiu (CSA Steaua), 10. Daniel Plai (CSA Steaua), 11. Nicolas Onuțu (CSM Bucuresti), 12. Vlăduț Popa (Timisoara Saracens), 13. Alexandru Bucur (CSM Stiinta Baia Mare), 14. Vlăduț Zaharia (Timisoara Saracens),15. Marius Simionescu (Timisoara Saracens)
Rezerve:
16. Ovidiu Cojocaru (CSM Stiinta Baia Mare), 17. Iulian Hartig (CSM Bucuresti), 18. Vasile Bălan (CSM Bucuresti), 19. Ionuț Mureșan (Timisoara Saracens), 20. Vlad Neculau (Timisoara Saracens), 21. Alexandru Țiglă (CSM Stiinta Baia Mare), 22. Florin Vlaicu (CSM Bucuresti), 23. Ionuț Dumitru (CSA Steaua)

Belgia:
1. Jean-Baptiste De Clercq, 2. Thomas Dienst (C), 3. Maxime Jadot, 4. Bertrand Billi, 5. Tom Herenger, 6. Gilian Benoy, 7. Jean-Maurice Decubber, 8. Corentin Lecloux, 9. Tom Cocqu, 10. Vincent Hart, 11. Craig Dowsett, 12. Ervin Muric, 13. Nathan Bontems, 14. Thomas Wallraf, 15. Alan Williams

Rezerve: 16. Alexis Cuffolo, 17. Bastien Gallaire, 18. Lucas Sotteau, 19. Tuur Moelants, 20. Amin Hamzaoui, 21. Louis De Moffarts, 22. Marc Tchangue, 23. Romain Pinte

FOTO: Daniel Nechita

848 total views, 6 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

3 Comments

 1. Bulan 17 martie 2019 at 21:46

  Felicitari echipei, a fost un joc bun in conditii grele.

  Mi-au placut mai ales:

  1. Ca ati jucat inteligent si nu v-ati luat “la bataie” cu un adversar rudimentar”.
  2. Ati exploatat gramezile excelent.
  3. Marius Antonescu a fost fenomenal atat in margini cat si in gramada. Dupa mine omul meciului.
  4. Vlad Nistor pentru joc si pentru dezinvoltura. Din ce am vazut, ii place foarte mult ceea ce face.

  Multumesc!

 2. Leonida Sebastian 18 martie 2019 at 0:26

  Bravo ! De acum cu încredere înainte.Anul acesta nu rezultatele vor conta ci răbdarea și încrederea. Hai Romania !

 3. Cezar 18 martie 2019 at 17:30

  Felicitari,locul 3 nu e rau,la anu trebuie sa castigam cu Spania acasa si da batem in Rusia ,,,ce ma nelinisteste e ca am incasat 12 eseuri fata de 9 ale spaniei su 9 ale rusilor,,,decí trebuie sa muncim mult in aparare!Hai Rumanía

Leave A Response