Sunday 02nd August 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejareii au fost invinsi in prima partida la Campionatul European U20

31 martie 2019 U20

La Coimbra, in Portugalia, Stejareii au disputat astazi prima partida din cadrul Campionatului European rezervat categoriei de varsta U20 fiind invinsi cu rezultatul de 8-7 de catre Olanda dupa o partida controlata de adversari, dar in care echipa noastra putea reveni pe final.

Daca imediat dupa fluierul de start al partidei a fost un joc in care posesia a alternat, din minutul 5 olandezii au preluat initiativa, defensiva Stejareilor reusind sa blocheze in extremis o prima ocazie de eseu a acestora. Cu toate acestea, Olanda a ramas in jumatatea noastra de teren si dupa o gramada la cinci metri de terenul de tinta a dezvoltat faza eseului marcat de Jaap Van der Vleuten.

Dupa deschiderea scorului, in minutul 16, Stejareii au incercat sa revina in joc insa in ciuda presiunii inaintarii echipei noastre nu am reusit decat sa ne apropiem la cinci metri de terenul de tinta advers, prima repriza luand sfarsit cu rezultatul de 5-0 pentru Olanda care a dominat minutele pana la pauza.

Repriza secunda a debutat cu o noua ocazie de eseu pentru olandezi, apartinand fundasului Jort Doornenbal , dar si cu un cartonas galben vazut de Cristian Bumbac. Ramasi in 14 jucatori Stejareii s-au vazut masati in propria jumatate de teren pana in minutul 63 cand Jesse de Vries a concetizat o lovitura de pedeapsa de la linia de 22, central pe butul nostru.

Cu zece minute inainte de final, olandezii au gresit un balon si am avut sansa contraatacului insa adversarii nostri ne-au inchis drumul spre eseul care avea sa vina, autor Dragos Ser, incercare transformata de Alexandru Harasim, prea tarziu insa pentru a mai putea recupera deficitul de pe tabela de marcaj.

Urmatoarea partida a Stejarilor la Campionatul European U20 va avea loc pe 3 aprilie cand vom intalni Spania.

CE U 20-Taveiro, Coimbra: Romania-Olanda 7-8 (0-5)
Au marcat: Ser-e, Harasim-tr respectiv Van der Vleuten-e, De Vries-lp
Cartonas galben: Bumbac

Romania: 1. George Ilincuta, 2.Darius Placintar, 3. Andrei Hurjui, 4. Alin Toma, 5. Virgil Ghenea, 6. Marius Ferariu , 7.Dragos Ser (C), 8. Razvan Belehuz , 9. Emanuel Grigore, 10. Danut Jipa , 11. Andrei Mihalache, 12. Cristian Bumbac , 13. Taylor Gontineac , 14. Laurentiu Pocovnicu , 15. Paul Popoaia
Rezerve: 16. Silviu Staicu, 25. Florian Ciocoiu, 18. Flavian Cuprian , 20. Andrei Cabason , 19. Pricopie Andrei , 23. Darius Vulturar, 22. Vlad Bocanet , 21. Alexandru Harasim, 24. Nathanael Grosu , 17. Vlad Leica, 26. Eduard Carp

Olanda: 1.Jake Stamenkovic, 2.Michael Mbaud, 3.Lodi Bujis, 4.Jesse de Vries, 5.Renger Van Eerten, 6.Jaap Van der Vleuten, 7.Dave Koelman, 8.Mink Scharink, 9.Hugo Scholler, 10.Mees Van Oord, 11.Bart Wierenga, 12.Robbin Schut, 13.Jordy Hop, 14.Reda Dadi, 15.Jort Doornenbal.
Rezerve: 16.Martin Reinecke, 17.Duarte Van Gijzelen, 18.Dennis Van Dijken, 19.Pepijn De Jong, 20.Dirk Wierenga, 21.Luc Scholler, 22.Castor Magis, 23.Maximilien Zerdoun, 24.Tom Eelman, 25.Dale Zonneveld, 26.RobinWeersma

FOTO: Rugby Europe Facebook

891 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

3 Comments

 1. CARLOS 31 martie 2019 at 20:00

  Va rog frumos Alin Petrache, dute a casa!!!

 2. Jean 1 aprilie 2019 at 9:44

  Dupa toate conferintele , simpozioanele, donarile de sange, dupa toate promotiile si super promotiile de antrenori inclusiv cele de nivel international (!!!!)plecam la CE divizia a doua(??) cu marea speranta si marele obiectiv de a castiga ceasta copetitie.….Ne bate Olanda fara drept de appel.
  Un meci in care am fost dominati la toate capitolele, cel mai grav fiind faptul ca nu am vazut nici o strategie, nici o revolta din partea copiilor, nici un leader care sa sa stranga randurile si sa incerce o rasturnare a situatiei.
  In schimb copiii sunt ascultatori, respectuosi de antrenori, bine crescuti, nu se enerveaza, modesti si au si toate calitatile pentru a invata si a practica acest sport.
  Dar acestea sunt alte povesti…..pe care ni le nareaza presedintele federatiei, acest comandant care nu vrea sa-si ….”abandoneze” navirul la greu.
  Sper ca in aceste momente de cumpana in capul tinerilor prezenti in Portugalia, apreciati la adevarata sa valoare spiritul de sacrificiu al “el comandante” A P ..
  Si este doar inceputul ….
  Hai Romania !

 3. Dragos 1 aprilie 2019 at 13:48

  @Jean ” nici un leader care sa sa stranga randurile si sa incerce o rasturnare a situatiei.” – nu munai ca nu exista un lider in teren dar liderul nu reuseste sa se impuna in teren. La eseul Olandezilor 5-ul nostru ii reprosa cuiva (cred ca 12 dar nu sunt sigur) ca trebuia sa faca altceva sa opreasca eseul. In repriza a doua 22 aproape ca il ia la bataie pe 5-ul nostru si dupa cateva minute se ia la pumni si cu olandezii. Himpea si-a pierdut toata autoritatea ca sa nu mai vorbim ca Ser nu are nici o autoritate in teren. Nu poti sa ai astfel de acte de indisciplina, fiecare jucator face ce il taie capul, greselile se sanctioneaza cu certuri in loc sa dicuti la vestiar toate lucrurile astea ei le discuta in teren. Un caz clar de prost management asta vine de la varf si apoi se transmite la nivelurile inferioare – federatie, antrenor principal, capitan, jucatori. Este clar ca antrenorul este depasit de situatie si trebuie inlocuit. Trebuie un antrenor care are respectul jucatorilor, un capitan care este ascultat de jucatori si un presedinte de federatie care poate creea un climat proprice marii performante. La U20 ieri a fost a sasea infrangere consecutiva si multe echipe sunt sub noi din punct de vedere al finantarii, traditiei, nivelului rugbyului la seniori.

Leave A Response