Sunday 21st April 2019,
Federatia Romana de Rugby

„Cupa Aradului” a deschis Campionatul Regional de Mini-Rugby Transilvania Sud

2 aprilie 2019 MINI-RUGBY

Campionatul Regional Transilvania Sud s-a reluat cu etapa a V-a, care a programat Trofeul „Cupa Aradului”. Competitia s-a desfasurat pe stadionul din Sanicolau Mic din Arad , unde aproximativ 350 de copii au jucat mini-rugby la cinci categorii de varsta U8, U10, U12, U14 (7’s) si U16. 

Astfel, la categoria de varsta U8 s-a impus echipa Warriors Timisoara care si-a consolidat avantajul in clasamentul general, la U10 a castigat CsR CSM Dragonii Sibiu care se afla si pe primul loc in ierarhia generala, la U12, Vulturul Negru Oradea a terminat pe primul loc etapa si a mai redus astfel ecartul din clasamentul general fata de CS Warriors Timisoara, la U14, rugby 7’s, in urma victoriei de etapa CS Warriors Timisoara s-a apropiat in clasamentul general de CSUAV Arad, la U16, rugby XV, Warriors Timisoara a castigat etapa, fiind pe primul loc si in ierarhia generala.

Toate meciurile au fost arbitrate de catre antrenorii echipelor participante, arbitrii au facut munca voluntara, fara a pretinde vreo remuneratie.

CATEGORIA U8
Echipe participante:
• SCM Timisoara
• C.S. Warriors Timisoara
• CsR „Dragonii” Sibiu

S.C.M. Timisoara – Warriors Timisoara 10-50
S.C.M. Timisoara – CsR „Dragonii” Sibiu 40 – 25
CsR „Dragonii”Sibiu – C.S. Warriors Timisoara 25 – 55

Clasament:
1. CS Warriors Timisoara 2 0 0 105-35 16 puncte
2. SCM Timisoara 1 0 1 50-75 14 puncte
3. Dragonii Sibiu 0 0 2 50-95 12 puncte

Echipele au jucat cate 2 meciuri de cate 5 minute/repriza.
Echipelor participante li s-a acordat cate 10 pct de participare, in plus fata de punctajul initial.

CATEGORIA U8
Clasament general:
1. CS Warriors Timisoara 78 pct
2. CSM CSR Sibiu 52 pct*
3. SCM Saracens Timisoara 40 pct **
4. CSR Sacele 14 pct ****

Nota:
* echipa nu a participat cu aceasta categorie la un turneu ;
** echipa nu a participat cu aceasta categorie la doua turnee ;
**** echipa nu a participat cu aceasta categorie la patru turnee .

CATEGORIA U10
Echipe participante:
• Vulturul Negru Oradea
• CS Warriors Timisoara
• Csr CSM Dragonii Sibiu
• SCM Timisoara

Rezultate:
CS Warriors Timisoara – Csr CSM Dragonii Sibiu 0 – 40
Vulturul Negru Oradea – SCM Timisoara 25 – 20
Csr CSM Dragonii Sibiu – Vulturul Negru Oradea 20 – 5
SCM Timisoara – CS Warriors Timisoara 40 – 0
CS Warriors Timisoara – Vulturul Negru Oradea 15 – 25
SCM Timisoara – Csr CSM Dragonii Sibiu 25 – 20

Clasament:
1. CsR CSM Dragonii Sibiu 3 0 0 110-25 19 puncte
2. Vulturul Negru Oradea 2 0 1 55-55 17 puncte
3. SCM Timisoara 1 0 2 85-70 15 puncte
4. Warriors Timisoara 0 0 3 15-110 13 puncte

 

CATEGORIA U10
Clasament general:
1. Csr CSM Sibiu 85 pct ( +105 la esaveraj )
2. CS Warriors Timisoara 79 pct ( + 65 la esaveraj )
3. SCM Saracens Timisoara 44 pct **
4. SC Vulturul Negru Oradea 43 pct
5. CSM Campia Turzii 19 pct
6. RC Cristian 14 pct ( -40 la esaveraj )
7. CSR Sacele 14 pct ( -55 la esaveraj )

CATEGORIA U12
Echipe:
CS Warriors Timisoara
Vulturul Negru Oradea
SCM Timisoara
Barbarians

Rezultate:
SCM Timisoara – CS Warriors Timisoara 0 – 45
Vulturul Negru Oradea – CS Warriors Timisoara 15 – 5
SCM Timisoara – Vulturul Negru Oradea 0 – 30
CS Warriors Timisoara – Barbarians 35 – 0
Vulturul Negru Oradea – Barbarians 35 – 15
Barbarians – SCM Timisoara 20 – 35

Clasament
1. Vulturul Negru Oradea 3 0 0 80-20 19 puncte
2. CS Warriors Timisoara 2 0 1 85-15 17 puncte
3. SCM Timisoara 1 0 1 35-95 15 puncte
4. Barbarians 1 0 1 35-105 13 puncte

CATEGORIA U12
Clasament general:
1. CS Warriors Timisoara 90 pct
2. CS Vulturul Negru Oradea 62 pct ( – 70 la esaveraj ) *
3. Csr CSM Sibiu 43 pct ( -185 la esaveraj) **
4. SCM Saracens Timisoara 30 pct **
5. RC Cristian 20 pct ****
6. CSR Sacele 17 pct ( +10 la esaveraj) ****
7. CSO Rasnov 17 pct ( – 5 la esaveraj) ****
8. Barbarians 13 pct ****

NOTA : * echipa nu a participat cu aceasta categorie la 1turnee;
** echipa nu a participat cu aceasta categorie la 2 turnee;
**** echipa nu a participat cu aceasta categorie la 4 turnee .

 

„Cupa Aradului” a deschis Campionatul Regional de Mini-Rugby Transilvania Sud

CATEGORIA U14
RUGBY 7’s
Echipe:
CS UAV Arad
CS Warriors Timisoara
SCM Timisoara

Rezultate:
CS UAV Arad – CS Warriors Timisoara 25 – 35
CS Warriors Timisoara – SCM Timisoara 45 – 10
SCM Timisoara – CS UAV Arad 35 – 0

Clasament
1. CS Warriors Timisoara 2 0 0 80-35 16 puncte
2. SCM Timisoara 1 0 1 45-65 14 puncte
2. CS UAV Arad 0 0 2 25-70 12 puncte

CATEGORIA U14
RUGBY 7’s
Clasament general :
1. CSUAV Arad 76 pct
2. CS Warriors Timisoara 72 pct
3. SCM Saracens Timisoara 44 pct **
4. RK Borac Starcevo 20 pct ***
5. CSR Sacele 16 pct ***
6. GRK Varsac 16 pct ***
7. CSS Soimii Sibiu 12 pct ***

NOTA : ** echipa nu a participat la aceasta categorie la 2 turnee ;
*** echipa nu a participat cu aceasta categorie la 3 turnee.

CATEGORIA U16
RUGBY XV
Echipe:
CS UAV Arad
CS Warriors Timisoara

Rezultate:
CS UAV Arad – CS Warriors Timisoara 15 – 30

Clasament:
1. CS Warriors Timisoara 2 0 0 40-15 16 puncte
2. CS UAV Arad 0 0 2 15-40 14 puncte

*Nota: – fiecare echipa a primit cate 10 pct din oficiu, pentru efortul de a participa la aceasta competitie;
– TOATE meciurile la categ.U8,U10,U12,U14 (7’s) si U16au fost arbitrate de antrenorii echipelor participante, arbitrii au facut munca voluntara, fara a pretinde vreo remuneratie

Categoria U16
RUGBY XV
Clasament general :
1. CS Warriors Timisoara 73 pct
2. CS UAV Arad 70 pct
3. CSS Soimii Sibiu 12 pct ***
4. GRK Varsac 12 pct ***

NOTA : ***echipa a participat la aceasta categorie la 1 turneu .
– fiecare echipa a primit cate 10 pct din oficiu, pentru efortul de a participa la aceasta competitie ;
– echipele din Serbia nu au punctat in campionat,dar prezenta acestora,a facut din aceasta competitie, una mai animata, prin numarul meciurilor si al copiilor participanti ;
– meciurile la categ.U8,U10,U12,U14 si U16 au fost arbitrate de antrenorii echipelor participante ( Ovidiu Crisan, Cosmin Cioriciu, Marin Marian, Raul Zaiba, Marian Grindei si Horia Stoica )

Pana acum in Campionatul Regional Transilvania Sud s-au disputat cinci etape, astfel: CUPA Cibinium – SIBIU, CUPA Mosnita Noua – Timis, Cupa Vulturul Negru Oradea – Bihor, Cupa Dumbravita – Timis si Cupa Aradului – Arad.

FOTO: Razboinic Timisorean Facebook

 

225 total views, 6 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response