Wednesday 18th September 2019,
Federatia Romana de Rugby

Romania U18 a pierdut si al doilea meci la Campionatul European, cu Germania

17 aprilie 2019 U18

Nationala de U18 a Romaniei a pierdut si al doilea meci la Campionatul European de la Kaliningrad, fiind invinsa de catre Germania cu 17-13 (12-7). Stejareii vor juca astfel sambata, 20 aprilie, ora 13:00, cu Olanda pentru locurile 7-8 ale competitiei.

Partida dintre Romania si Germania a inceput echilibrat, cu Stejareii in jumatatea de teren a adversarilor, in minutul 15 Andrei Tatarau fiind placat in extremis, aceasta fiind si prima mre ocazie de eseu. Totusi deschiderea scorului avea sa vina in minutul 24 cand Makonnen Amekeudi a patruns in forta in terenul nostru de tinta, 5-0.

Stejareii au preluat din nou initiativa si dupa mai multe momente de fixare, Alexandru Suler a marcat un eseu transformat de Ovidiu Neagu, echipa noastra trecand in avantaj, 5-7. Rezultatul pauzai avea sa fie insa favorabil Germaniei dupa o noua incercare marcata de Chris Umeh, transformata de Viktor Meier (7-12).

Repriza secunda a inceput cu o dominare teritoriala a echipei noastre, remarcandu-se actiunea lui Alexandre Dinu, ofensiva Stejareilor aducandu-le acestora doua penalitati, ambele concretizate de Ovidiu Neagu, si astfel ne aflam din nou la conducere, 13-12. Soarta partidei s-a decis insa in minutul 54 cand Emmanuel Ngiba a inscris un eseu in ciuda efortului defensivei Stejareilor, 17-13. Pana la fluierul final Stejereii au incercat sa revina pe tabela de marcaj insa Germania s-a aparat bine.

Romania va juca astfel pentru locurile 7-8 cu Olanda, echipa care a fost invinsa de Belgia, cu 34-14. In finala competiei se vor intalni Georgia si Spania.

ROMANIA:
1.Alexandru Șuler (CSS 2 Baia Mare), 2. Sergiu Puescu (CS Metrorex), 3.Andrei Căpușanu (CT Dinicu Golescu), 4. Virgil Ghenea (Stade Aurillacois), 5. Luigi Ostoni (Rugby Monza), 6. Alexander Dinu (RC Massy), 7. Kemal Altinok (CT Dinicu Golescu), 8. David Popa (C) (CSS Barlad), 9. Constantin Robert (CS Metrorex), 10.Mihai Mureșan (CSS 2 Baia Mare), 11. Teodor Ursu (CSS Barlad), 12. Carlos Săsăran (Wexford Wanderers RFC), 13. Darin Onț (CSS 2 Baia Mare), 14. Andrei Tătărău (CSS 2 Baia Mare), 15. Ovidiu Neagu (CSS Barlad)

Rezerve: 16. Alexandru Arnăutu (SAXV Charente), 17. Kristian Bălin (CSS 2 Baia Mare), 18. Anthony Dinu (Bordeaux-Begles), 19. Denis Lupu (CSS 2 Baia Mare),20. Ioan Bodor (CT Dinicu Golescu), 21. Mihai Barbu (CS Cleopatra), 22. Sorin Pândichi (CS Cleopatra), 24. Alexandru Bîrsan (CSS Barlad), 26. Bogdan Antonescu (CS Metrorex), 27. Bogdan Iacovache (CT Dinicu Golescu)
Staff: George Sava – antrenor principal, Razvan Popovici – antrenor secund, Dragos Cernat – preparator fizic, Daniel-Razvan Wanya –Crangu– medic, Cosmin Scarlat – kinetoterapeut

Germania:
1. Manuel Carrier, 2. Benjamin Porter, 3. Louis Hoffmann, 4. Oskar Rixen, 5. Tobias Bauer, 6. Felix Burisch, 7. Oliver Stein, 8. Chris Umeh, 9. Daniel Howley, 10. Viktor Meier, 11. Nick Hittel, 12. Anton Rupf, 13. Ernest Freeman, 14. Ares Van Look, 15. Bastian Sorgel
Rezerve: 16. Viacheslav Kirsanov, 17. Maximilian Keller, 18. Karl Romming, 19. Emmanuel Ngiba, 20. Moe Zimmermann, 21. Blaine Byszio, 22. Jom Caister, 23. Jakob Dipper, 24. John Dybiona, 25. Makonnen Amekeudi, 26. Marius de Giacomoni
Antrenor principal: Jan Ceselka, Antrenor secund: Christian Lill, Kinetoterapeut: Christian Volkmann, Doctor: Jens-Peter Hittel

Program Campionatul European U18:
DUMINICA, 14 aprilie:
M1: Georgia – Germania 46-0
M2: Spania – Olanda 37-0
M3: Portugalia – Belgia 28-5
M4: Rusia – Romania 13-11

MIERCURI, 17 aprilie:
M5: Olanda – Belgia 14-34
M6: Romania – Germania 13-17
M7: Spania – Portugalia 20-5
M8: Georgia – Rusia 64-10

SAMBATA, 20 APRILIE
Locurile 7/8: Romania – Olanda, ora 13:00
Locurile 5/6: Germania – Belgia, 15:00
Locurile 3/4: Portugalia – Rusia,17:00
Finala: Spania – Georgia, 19:00

FOTO: Rugby Europe/ Союз регбистов России

601 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

8 Comments

  1. marinionesco 18 aprilie 2019 at 11:44

    Am amitit cu totii!!!!!!!

  2. Gloria 18 aprilie 2019 at 13:43

    Acesti baieti nu au absolut nicio vina pentru aceasta a doua infrangere. De fix 10 ani, FRR nu face absolut nimic pentru copii si juniori. D-nul presedinte Petrache, puteti verifica pe internet, cand a sosit la federatie a promis marea cu sarea, ca va revolutiona rugbyul si ca in cativa ani vom bate Franta. Declaratii fara nicio acoperire, in fapt minciuni sfruntate. Ne-a batut o echipa a Germaniei care in primul meci a incasat 46 puncte de la Georgia, fara sa reuseasca sa marcheze deloc. Rusii ne-au batut in primul meci iar ieri au luat peste 60 puncte de la georgieni… Asa ca sa multumim bunului Dumnezeu ca nu am picat cu georgienii, pentru ca ne umileau ingrozitor…DE CE NU NE INTREBAM MACAR RETORIC CE NE ASTEAPTA PESTE CATIVA ANI??? Aceste echipe care acum ne bat constant la categoriile de varsta U17-U20, adica Georgia, Spania, Portugalia, Rusia si mai nou Belgia, Germania si Olanda, vor dori cu certitudine sa se califice la cupele mondiale!!! Oameni buni, nu mai exista echipe de juniori in tara, dupa varsta de 14 ani, dispar majoritatea echipelor!!! De ce federatia este oarba la acest fenomen si asista impasibila la disparitia rugbyului??? Ce echipa nationala se poate construi daca la categoria under 19 sunt doar 4 echipe in toata tara?!?!?!? Mai este foarte putin pana se va materializa dezastrul pe care l-au prezis de multi ani cei cativa oameni de onoare din rugbyul romanesc. Pacat de acesti copii, sunt victime colaterale ale diletantismului, incompetentei si mizeriei morale care caracterizeaza conducerea federala de peste un deceniu…

  3. Dan Apostol 18 aprilie 2019 at 14:06

    Am jucat bine cu Rusia, dar e clar ca nu suntem capabili de a juca doua meciuri la acceasi intensitate la interval de trei zile. Nu este trist ca Germania ne-a batut (personal eu cred ca asta este una din cele mai slabe echipe U18 Romania le-a avut in ultimii 10 ani). Ce este cel mai trist este ca diferenta dintre noi si Georgia creste de la an la an iar in timp este inevitabil ca Georgia va juca cu echipa B impotriva noastra. M-am uitat la meciul Georgiei cu Rusia si mijlocasul la gramada gruzin nu se poate compara cu nouarul nostru (chiar si nouarul nostru de la U20 nu are valoarea nouarului U18 gruzin). Sunt multi jucatori in echipa noastra care nu stapanesc elementele de baza, nu au cum sa progreseze. Asta nu are nimic de a face cu jucatorii: este o problema de sistem si de conducere. Speranta cunducerii FRR este ca in 2023 la CM vom fi in primele 12 echipe din lume si ne vom califica automat la CM 2027. Ca sa fi in primele 12 echipe trebuie sa bati Georgia si nu ai cum sa ajungi la nivelul lor in 4 ani de zile. Jocul pe inaintare te puate lua pana la un anumit nivel, daca vrei sa ajungi in elita trebuie sa joci pe treisferturi. Tincu nu poate sa aduca echipa nationala la nivelul necesar sa batem Georgia. Sa dai afara un antrenor francez care incerca sa ne invete sa jucam pe treisferturi si sa aduci un antrenor care nu intelege jocul pe treisferturi este o eroare colosala. Este clar ca federatia de Rugby din Georgia face ceva bine daca sunt la un nivel atat de avansat comparativ cu noi. Si este clar ca FRR face ceva gresit daca permite ca diferenta dintre noi si gruzini sa creasca.

  4. Michel 18 aprilie 2019 at 17:21

    Pentru ca lucrurile sa schimbe si rugbyul românesc sa iasa din prapastie, trebue adus un antrenor serios. De exemplu, Warren Gatland e liber acum dupa ce a dus Tara Galilor le 2 Big Slam. O sa-mi spuneti ca nu sunt bani. Dar poate fi platit daca i sa permite sa-si schimbe cartusele de la imprimanta. Asta s’a mai vazut!

  5. Dan Apostol 18 aprilie 2019 at 20:33

    Asta se intampla cand cumperi jucatori de mana a saptea din Tonga, Africa de Sud si de mai stiu eu unde: juniorii sunt neglijati, antrenorii de la juniori isi pierd interesul si ajungi la generatii ‘pierdute’. Petrache pleaca cat mai repede sa putem sa ne mandrim si noi cu ceva succese.

  6. Leonida Sebastian 18 aprilie 2019 at 21:48

    Pentru revigorarea tineretului obligatoriu că în fiecare echipă din liga de rugby să avem titulari macar trei jucători sub 21 de ani sa joace că la fotbal

  7. Alex M 19 aprilie 2019 at 14:39

    Nu am suficiente realizari incat sa sa critic nerealizarile altora si nici nu am competente suficiente in domeniul sportiv (desi am practicat, practic si iubesc sportul) ca sa comentez prea mult cauzele care conduc, incet dar sigur, spre faliment in multe ramuri sportive din Romania. Ca si cum falimentul politic, social, educational, sanitar si economic al acestei tari nu ar ajunge.
    Nu critic si nu comentez.
    Dar nu pot sa nu-mi ridic serioase semne de intrebare cu privire la cauzele situatiei catastrofale in care a a ajuns sportul romanesc, in general. Investigand cauzele, poti stabili un diagnostic si in cel mai fericit caz si o reteta de insanatosire. Asta dorim cu totii, nu-i asa? Insanatosire! Si eliminarea cauzelor care genereaza boala, nu doar tratarea efectelor.
    Au fost posibile, pana in trecutul recent, realizari spectaculoase, referindu-ne doar la domeniul sportiv, in multe ramuri ale sportului romanesc. Cum a fost posibil ca atunci sa fie inregistrate aceste realizari? De ce resurse dispunea atunci sportul romanesc? Cat de multa ambitie si motivatie exista? Si cum era organizat la nivel de federatii sportive sportul romanesc? Exista acum mai putine resurse financiare sau umane? Mai putina ambitie si motivatie? Sau conducerile federatiilor poarta cea mai mare raspundere pentru esecurile care se tin lant in fotbalul romanesc, in rugby etc. etc.?
    Cum se explica faptul ca rezultatele dezastruoase la fotbal si rugby se tin lant, vorbind despre Romania, in vreme ce echipe din tari mult mai slab cotate economic sau politic sunt in plina ascensiune? Ce se intampla acolo bine iar aici rau?
    Dupa infrangerea umilitoare a reprezentativei Braziliei la fotbal, cand au pierdut cu diferenta de 6 goluri in fata Germaniei, marele jucator Pele a indicat doua cauze principale. A facut referire si la faptul ca desi, individual, jucatorii erau valorosi, echipa nu mai functiona cum trebuie, nu (mai) exista coeziune.
    Dar, in primul si in primul rand, a aratat direct, acuzator, spre conducerea federatiei!
    Sa fie vorba de ceva similar si in cazul tarii noastre? Sa functioneze aceasta analogie?
    Repet, nu critic si nu comentez, dar am niste semne de intrebare!
    Doamna antrenor Mariana Lucescu, care ati antrenat generatii de rugbysti la CSS 2 Bucuresti (si unde am practicat si eu acest sport nobil intre anii 1986 – 1988 cand eram la scoala generala), Domnule profesor Luluș (Corneliu Octavian) care ati antrenat juniorii rugbysti (inclusiv pe fiul meu, intre anii 2014-2016, tot cand era la scoala generala) si i-ati antrenat pana in ultimul moment, fara sa va dati batut, luptandu-va in permanenta cu starea dvs. de sanatate din ce in ce mai precara, poate ca toate eforturile dumneavoastra nu vor fi fost in zadar. Ati transmis mai departe constintele, pasiunea si secretele acestui sport. Jucatorii exista, atat juniorii cat si seniorii. Si cunosc foarte bine ca sunt si numerosi parinti care ofera tot suportul pentru ca acesti juniori sa urmeze o cariera sportiva serioasa. I-am vazut in tribune, la fiecare meci, urmarind evolutia copiilor lor. Antrenori buni exista, de asemenea. Atunci ce lipseste? O conducere si coordonare coerenta din parte federatiei?
    Onorata federatie, va rog frumos, daca doar de tine mai depinde sa iesim din aceasta spirala negativa, faceti ce trebuie facut, avand cadre cu inalta pregatire! Faceti ceva acum!

  8. bogdan 22 aprilie 2019 at 12:24

    RUGBYUL ROMANESC ESTE IN MOARTE CLINICA!
    Desi acest sport ne-a adus imense satisfactii de-a lungul timpului, asistam șocati cum o federatie de incompetenti,un presedinte FRR cu viziuni strict legate de domeniul imobiliar (cine credeti ca va lua in administrare noile spatii de relaxare ale stadionului ce va fi construit din banii publici???), o gramada de obedienti in toata tara MINT de ani de zile, fara nicio jena cele 2 FORURI de la care primesc finantare, atat MINISTERUL SPORTULUI DIN ROMANIA cat si WORLD RUGBY – FEDERATIA INTERNATIONALA DE RUGBY de la DUBLIN, privind NUMARUL de JUCATORI LEGITIMATI.
    Dezamagire maxima si Rusine FRR!