Saturday 15th June 2019,
Federatia Romana de Rugby

Campionatul Regional Transilvania Sud si-a desemnat campioanele editiei 2018-2019

11 iunie 2019 MINI-RUGBY

In localitatea Santandrei (in apropiere de Oradea), a avut loc pe 8 iunie, ultima etapa, a VIII-a, a Circuitului Regional de Mini-Rugby Transilvania Sud, editia 2018-2019. Aceasta runda a pus in joc Trofeul „Vulturul Negru” si a programat meciuri la toate cele patru categorii de varsta U8, U10, U12, U14 si U15, rugby 7’s.

In cadrul Circuitului Regional de Mini-Rugby Transilvania Sud, au avut loc etapele: Cupa Cibinium-Sibiu, Cupa Mosnita Noua-Timis, Cupa Vulturul Negru Oradea-Bihor, Cupa Dumbravita – Timis, Cupa Aradului-Arad, Trofeul”Iancu Jianu”, Trofeul „Razboinic Junior” si Trofeul „Vulturul Negru”.

Odata cu incheierea campionatelor regionale de mini-rugby, va incepe Campionatul National, a carui prima etapa va avea loc intre 21-23 iunie, la Constanta, la trei categorii de varsta, U8, U10 si U12. In ceea ce priveste categoria de U14, va avea loc un Turneul Final, la Sacele, intre 28-30 iunie.

CATEGORIA U8
Clasament:
1. CS Warriors Timisoara 92 pct
2. CSM CSR Sibiu 58 pct*
3. SCM Saracens Timisoara 55 pct **
4. CSR Sacele 14 pct ****

Nota: * echipa nu a participat cu aceasta categorie la un turneu ;
** echipa nu a participat cu aceasta categorie la doua turnee ;
**** echipa nu a participat cu aceasta categorie la patru turnee .

CATEGORIA U10
Clasament :
1. Csr CSM Sibiu 106 pct ( +105 la esaveraj )
2. CS Warriors Timisoara 96 pct ( + 65 la esaveraj )
3. SC Vulturul Negru Oradea 56 pct
4. SCM Timisoara 55 pct*
5. CSM Campia Turzii 19 pct***
6. CSR Sacele 17 pct ( – 35 la esaveraj )
7. RC Cristian 14 pct ( – 40 la esaveraj )

CATEGORIA U12
Clasament :
1. CS Warriors Timisoara 108 pct ( + 155 la esaveraj )
2. CS Vulturul Negru Oradea 72 pct ( + 60 la esaveraj ) *
3. Csr CSM Sibiu 43 pct ( -15 la esaveraj ) **
4. SCM Saracens Timisoara 32 pct **
5. RC Cristian 20 pct ****
6. CSR Sacele 19 pct ( +10 la esaveraj) ****
7. CSO Rasnov 17 pct ( – 5 la esaveraj) ****
8. Barbarians 15 pct ****

NOTA : * echipa nu a participat cu aceasta categorie la 1 turnee;
** echipa nu a participat cu aceasta categorie la 2 turnee;
**** echipa nu a participat cu aceasta categorie la 4 turneu

CATEGORIA U14
RUGBY 7’s
Clasament :
1. CSUAV Arad 100 pct
2. CS Warriors Timisoara 88 pct
3. SCM Saracens Timisoara 54 pct **
4. GRK Varset 25 pct **
5. CSR Sacele 24 pct ***
6. RK Borac Starcevo 20 pct ***
7. CSS Soimii Sibiu 12 pct ***

NOTA : ** echipa nu a participat la aceasta categorie la 2 turnee ;
*** echipa nu a participat cu aceasta categorie la 3 turnee.

 

Categoria U15
RUGBY 7’s
Clasament :
1. CS Warriors Timisoara 88 pct
2. CS UAV Arad 73 pct
3. CSS Soimii Sibiu 19 pct ***
4. GRK Varsac 12 pct ***

NOTA :
– categ de U15 si U16, au fost organizata de cluburile din Regiunea Transilvania Sud, pentru a oferi sportivilor oportunitatea de a disputa cat mai multe meciuri; aceasta categorie nefiind una oficiala sau care sa conteze in clasamentele din cadrul FRR;
– ***echipa a participat la aceasta categorie la 1-2-3 turnee .
– fiecare echipa a primit cate 10 pct din oficiu, pentru efortul de a participa la aceasta competitie ;
– echipele din Serbia nu au punctat in campionat,dar prezenta acestora,a facut din aceasta competitie, una mai animata, prin numarul meciurilor si al copiilor participanti ;
– meciurile la categ.U8,U10,U12,U14 – U15 7’s si U16 au fost arbitrate de antrenorii echipelor participante ( Ovidiu Crisan, Cosmin Cioriciu, Marin Marian, Raul Zaiba, Codrut Nicorici, Marian Grindei si Horia Stoica ) ;
– arbitrii au facut munca voluntara, fara a pretinde vre-o remuneratie.

198 total views, 9 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response