Friday 18th September 2020,
Federatia Romana de Rugby

Stejarii vor intalni duminica, 16 iunie, pentru a doua oara Brazilia

15 iunie 2019 First XV

Stadionul Jayme Cintra din Jundiai, Sao Paulo, va gazdui sambata noaptea partida test dintre Romania si Brazilia, aceasta fiind cea de-a doua disputa din istoricul intalnirilor directe dintre cele doua natiuni, prima consemandu-se in 2017 la Bucuresti cand echipa noastra s-a impus cu rezultatul de 56-5.

Dupa victoria impotriva celor din Chile, Stejarii s-au deplasat in Brazilia, locul unde se va disputa cea de-a doua si ultima partida test din cadrul turneului echipei noastre in America de Sud. Chile a reprezentat o premiera in palmaresul Stejarilor, Brazilia insa ne va fi pentru a doua oara adversara, o echipa mult mai bine cotata in clasamentul mondial World Rugby, in care ocupa pozitia a 24-a.

Astfel brazilienii devanseaza in ierarhia mondiala, de exemplu, Germania sau Belgia, pentru a aminti doua adversare ale Stejarilor in Rugby Europe Championship, cu un palmares in care figureaza victorii impotriva Statelor Unite, Canadei sau Uruguayului. In editia 2019 a competitiei Americas Rugby Championship, Brazilia a incheiat pe locul patru, cu doua victorii, impotriva Canadei si a statului Chile.

Pentru partida cu Brazilia, antronorul Marius Tincu va face patru modificari in XV-le de start, astfel din primul minut vor intra Alexandru Savin, Ovidiu Cojocaru, ambii in linia intai, Ionut Muresan in linia a doua si Daniel Plai pe post de uvertura, in timp ce Marius Iftimiciuc se va afla pe banca de rezerve, o alta noutata fata de intalnirea anterioara, cea cu Chile.

Alexandru Savin-Ovidiu Coocaru-Alexandru Gordas va fi o linie intai inedita pentru Stejari. Ovidiu Cojocaru a debutat la echipa nationala in partida din 2017 impotriva Braziliei, in aceea disputa evoluand si Alexandru Gordas. De asemenea Ionut Muresan si Marius Antonescu vor forma in premiera cuplul din linia a doua, Marius Antonescu fiind si el unul dintre jucatorii care deja au evoluat impotriva brazilienilor.

Linia a treia ramane neschimbata. Capitanul Mihai Macovei va bifa selectia cu numarul 85, alaturi de el urmand sa se afle in acest compartiment Adrian Ion si Cristi Chirica. Ajuns la 80 de selectii in partida cu Chile, Florin Surugiu va fi din nou titular pe postul de mijlocas la gramada, uvertura de acesta data fiind Daniel Plai, cei doi mai aflandu-se in acest tandem de start de cinci ori in intalnirile anterioare.

Florin Vlaicu va atinge o noua borna a carierei sale in tricoul echipei nationale, selectia cu numarul 120, prin punctele marcate la Valparaiso el apropiindu-se si de stacheta celor 1000 de puncte, in prezent contabilizand 944. Alaturi de Florin Vlaicu se va afla Taylor Gontineac, la a doua selectie, aripile fiind tot Nicolas Onutu si Mihai Lamboiu, iar fundas Dorin Manole. Daca va intra de pe banca de rezerve, Johan Van Heerden isi va trece in cont selectia cu numarul 40.

Romania: 1.Alexandru Savin, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Alexandru Gordas, 4.Ionut Muresan, 5.Marius Antonescu, 6.Mihai Macovei, 7.Adrian Ion, 8.Cristi Chirica, 9.Florin Surugiu, 10.Daniel Plai, 11.Nicolas Onutu, 12.Florin Vlaicu, 13.Taylor Gontineac, 14.Mihai Lamboiu, 15.Dorin Manole
Rezerve: 16.Constantin Pristavita, 17.Eugen Capatana, 18.Cosmin Manole, 19.Johan Van Heerden, 20.Marius Iftimiciuc, 21.Gabriel Rupanu, 22.Tudor Boldor, 23.Robert Neagu.

691 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response