Wednesday 17th July 2019,
Federatia Romana de Rugby

In urma ultimei etape desfasurata la Cluj, Transilvania Nord si-a desemnat campioanele la minirugby

18 iunie 2019 MINI-RUGBY

Sambata, 15 iunie, la Cluj-Napoca, pe stadionul Iuliu Hatieganu a avut loc ultima etapa, a VIII-a, a Campionatului Regional de MiniRugby Transilvania Nord, editia 2018-2019. Competitia, care a pus in joc Trofeul „Csaba Gal”, a facut parte dintr-un eveniment sportiv amplu ce a avut loc in municipiul de pe Somes, Sports Festival. Astfel, la U8, campioana regionala este ACS Florin Popovici Baia Mare, la U10 – CSS Viitorul Cluj, la U12 – „U” Rugby Cluj Junior, iar la U14, la rugby 15 – RC Ariesul Mihai Viteazu si la 7’s, ACS Florin Popovici Baia Mare.

U14 – ECHIPE PARTICIPANTE
1. ACS.FLORIN POPOVICI 7S
2. SARACENS TIMISOARA 7S
3. SPERANȚA JUCU 7S
4. RC ARIESUL MIAHAI VITEAZU R15
5. CSS VIITORUL CLUJ NAPOCA R15

R15
1. RC ARIESUL MIAHAI VITEAZU-CSS VIITORUL CLUJ 59-0

R7
1. SARACENS TIMISOARA – SPERANȚA JUCU 0-5
2. SPERANȚA JUCU- ACS.FLORIN POPOVICI 5-20
3. ACS.FLORIN POPOVCI- SARACENS TIMISOARA 5-0

Clasament etapă:
R15:
1.RC ARIESUL MIAHAI VITEAZU
2.CSS VIITORUL CLUJ

R7:
1. ACS.FLORIN POPOVICI BAIA MARE
2. SARACENS TIMISOARA
3. SPERANȚA JUCU

 

CLASAMENT cumulat dupa 8 etape, R15:
1. RC ARIESUL MIHAI VITEAZU 204 puncte
2. CSS VIITORUL CLUJ NAPOCA 195 puncte

CLASAMENT cumulat dupa 8 etape R7:
1. ACS.FLORIN POPOVICI BAIA MARE 160 puncte
2. SARACENS TIMISOARA 145 puncte

 

 

U12 – ECHIPE PARTICIPANTE
1. ACS.FLORIN POPOVICI BAIA MARE
2. „U” RUGBY CLUJ JUNIOR
3. SARACENS TIMISOARA
4. CS.VADU CRIȘULUI
5. SPERANȚA JUCU

Rezultate meciuri:
U Rugby Cluj Junior – Speranta Jucu 25-10
Saracens Timisoara – CS Vadu Crisului 25-0
CS Florin Popovici – U Rugby Cluj Junior 5-15
Speranta Jucu – Saracens Timisoara 10-10
CS Vadu Crisului – Speranta Jucu 5-10
Saracens Timisoara – Florin Popovici Baia Mare 10-15
U Rugby Cluj Junior – Saracens Timisoara 15-10
Florin Popovici Baia Mare – CS Vadu Crisului 30-0
CS Vadu Crisului – U Rugby Cluj Junior 10-20

Clasament etapa U12:
1.RUGBY CLUJ JUNIOR
2.CS FLORIN POPOVICI BAIA MARE
3.SPERANȚA JUCU
3.SARACENS TIMIȘOARA
5.SPERANTA JUCU

CLASAMENT cumulat dupa 8 etape:
1. U” RUGBY CLUJ JUNIOR 231 puncte
2. ACS FLORIN POPOVICI 228 puncte
3. ACS SPERANTA JUCU 150 puncte
3. SARACEN TIMIȘOARA 150 puncte
5. CS VADU CRISULUI 132 puncte

 

U10 – ECHIPE PARTICIPANTE
1. CSS VIITORUL CLUJ
2. RC SOIMII TURDA
3. CSM BAIA MARE 4. ACS FLORIN POPOVICI BAIA MARE
5. CS SCM TIMISOARA SARACENS
6. ACS SOIMII CAMPIA TURZII

Rezultate meciuri:
CSM Baia Mare – Soimii Campia Turzii 55-0
ACS Florin Popovici – RC Soimii Tursa 5-15
Soimii Campia Turzii – RC Soimii Turda 10-30
CSS Viitorul Cluj – CSM Baia Mare 25-0
ACS Florin Popovici – Saracens Timisoara 15-15
CSS Viitorul Cluj – RC Soimii Turda 20-0
Soimii Campia Turzii – Saracens Timisoara 5-50

CLASAMENT ETAPA U10:
1.CSS VIITORUL CLUJ
2.RC SOIMII TURDA
3. CSM BAIA MARE
4. ACS FLORIN POPOVICI BAIA MARE
5. CS SCM TIMISOARA SARACENS
6. ACS SOIMII CAMPIA TURZII

CLASAMENT cumulat dupa 8 etape:
1. CSS VIITORUL CLUJ 234 puncte
2. CS SOIMII TURDA 216 puncte
3. CSM BAIA MARE 186 puncte
4. ACS FLORIN POPOVICI BAIA MARE 150 puncte
5. CS SCM SARACENS TIMISOARA 131 puncte
6. SOIMII CAMPIA TURZII 105 puncte
7. CSM CAMPIA TURZII 75 puncte

 

U8 – ECHIPE PARTICIPANTE
1. ACS FLORIN POPOVICI BAIA MARE
2. SARACENS TIMISOARA
3. SPERANTA JUCU
4. CSS VIITORUL CLUJ
5. U-RUGBY CLUJ JUNIOR

Rezultate meciuri:
Saracens Timisoara – U Rugby Cluj Junior 25-0
CSS Viitorul Cluj – Speranta Jucu 5-30
U Rugby Cluj Junior – Speranta Jucu 5-25
Saracens Timisoara – Florin Popovici 10-15
Speranta Jucu – Florin Popovici 15-30
CSS Viitorul Cluj – U Rugby Cluj Junior 5-0
ACS Florin Popovici – CSS Viitorul Cluj 40-0
Saracens Timisoara – Speranta Jucu 5-10
CSS Viitorul Cluj – Saracens Timisoara 0-30
U Rugby Cluj Junor – ACS Florin Popovici 5-35

Clasament etapă U8:
1.ACS FLORIN POPOVICI BAIA MARE
2.SPERANTA JUCU
3.SARACENS TIMISOARA
4.CSS VIITORUL CLUJ
5.RUGBY CLUJ JUNIOR

CLASAMENT  cumulat dupa 8 etape:
1. ACS FLORIN POPOVICI BAIA MARE 231 puncte
2. ACS SPERANTA JUCU 186 puncte
3. CS SCM TIMISOARA 177 puncte
4. CSS VIITORUL CLUJ 66 puncte
5. RUGBY CLUJ JUNIOR 18 puncte

 

Odata cu incheierea campionatelor regionale de mini-rugby, va incepe Campionatul National, a carui prima etapa va avea loc intre 21-23 iunie, la Constanta, la trei categorii de varsta, U8, U10 si U12. In ceea ce priveste categoria de U14, va avea loc un Turneul Final, la Sacele, intre 28-30 iunie.

FOTO: Gheorghe Marchis Facebook

483 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response