Sunday 17th January 2021,
Federatia Romana de Rugby

Romania, invinsa de Georgia la debutul in REC 2020

1 februarie 2020 First XV

Stejarii au debutat in editia 2020 a Rugby Europe Championship pe Boris Paichadze Dinamo Arena din Tbilisi, contra Georgiei, victoria revenind gazdelor cu rezultatul de 41-13, desi echipa noastra a facut un joc bun atat in prima repriza (scor 8-6), dar si pana la jumatea reprizei secunde cand se consemna egalitatea.

Georgienii au inceput in forta si au deschis scorul inca din minutul sase. A fost o faza prelungita in care gazdele au avut 17 momente de fixare, cel care a gasit drumul catre terenul nostru de tinta fiind mijlocasul la deschidere Tedo Abzhandadze, cu toata opozitia lui Ionel Melinte si Ionut Dumitru. In replica, Catalin Fercu a incercat o actiune individuala, insa balonul trimis de acesta a depasit limita terenului de tinta.

Cu trecerea minutelor Stejarii au echilibrat jocul si Florin Vlaicu a redus diferenta dintr-o lovitura de pedeapsa concretizata de la aproximativ 35 de metri fata de butul advers. Tot echipa noastra a amenintat apararea adversa prin actiunea lui Cristi Chirica pe partea stanga pentru ca apoi la jumatea primei reprize, Stejarii sa treaca in avantaj, acelasi Florin Vlaicu fiind autorul unei noi lovituri de pedeapsa.

Pe finalul primei parti, initiativa trece din nou de partea Georgiei, Marius Simionescu opreste o actiune a lui Giorgi Tsutskiridze, extrem de periculoasa, dar in minutul 35 Lelos beneficiaza de o lovitura de pedeapsa pe care Tedo Abzhandadze a concretizat-o si astfel dupa 40 de minute de joc, cele doua echipe au intrat la cabine cu georgienii avand un avantaj de 8-6.

Dupa reluare, Georgia s-a desprins la 13-6, cu eseu marcat de aripa Mirian Modebadze, dar Stejarii au revenit la o distanta de numai patru minute cu incercarea la colt a lui Florin Vlaicu, dupa o pasa trimisa inteligent cu piciorul de Catalin Fercu. Desi pozitia a fost dificila, Florin Vlaicu a transformat si a readus egalitatea. Tot Florin Vlaicu putea sa incline balanta in favoarea noastra, dar balonul trimis de acesta din lovitura de pedeapsa, de la aproximativ 45 de metri, a lovit bara laterala.

Din minutul 60 aspectul jocului s-a schimbat radical si cu un eseu dupa un mol de margine, autor Beka Gigashvili, Davit Kacharava a reusit o dubla intr-un interval de numai zece minute, rezultatul final al partidei stabilindu-l Giorgi Chkoidze, din nou, in urma unui mol de margine.

Urmatoarea partida a Stejarilor va avea loc pe 8 februarie la Caldas da Rainha, acolo unde vor intalni Portugalia, cea care in acesta prima etapa a invins Belgia cu rezultatul de 23-17.

01.02.2020, Rugby Europe Campionsip: Georgia-Romania 41-13(8-6)
Tbilisi, Boris Paichadze Dinamo Arena
Arbitri: Tom Foley-J.P.Doyle, Paul Dix(toti din Anglia)
Au marcat: Abzhandadze-e,4tr,lp, Modebadze-e,Gigashvili-e, Kacharava-2e,Chkoidze-e respectiv Vlaicu-e,tr,2lp

Georgia: 1. Mikheil Nariashvili (Montpellier), 2. Shalva Mamukashvili (Kochebi), 3. Beka Gigashvili (Toulon), 4. Nodar Cheishvili (London Scottish), 5. Konstantine Mikautadze (Montpellier) 6. Otar Giorgadze (Brive), 7. Giorgi Tsutskiridze (Aurillac), 8. Beka Gorgadze (Bordeaux), 9. Vasil Lobzhanidze (Brive), 10. Tedo Abzhandadze (Brive), 11. Alexander Todua (Batumi), 12. Giorgi Kveseladze (Armazi), 13. David Kacharava (Yenisey), 14. Mirian Modebadze (AIA), 15. Lasha Khmaladze (Batumi).
Rezerve: 16. Giorgi Chkoidze (Locomotive Penza), 17. Guram Gogichashvili (Racing 92), 18. Giorgi Melikidze (Stade Francais), 19. Shalva Sutiashvili (Angouleme), 20. Beka Saghinadze (Aurillac); 21. Gela Aprasidze (Montpellier), 22. Lasha Malaguradze (VVA Moscova), 23. Soso Matiashvili (Lelo-Sarasens).

Romania: 1.Costantin Pristavita (Stiinta Baia Mare), 2.Eugen Capatina (Timisoara Saeacens), 3.Alexandru Tarus (Zebre), 4.Ionut Muresan (Timisoara Saracens), 5.Johan Van Heerden (Dinamo Bucuresti), 6.Dorin Lazar (Timisoara Saracens), 7.Dragos Ser (Steaua Bucuresti), 8.Cristi Chirica (Stiinta Baia Mare), 9.Florin Surugiu (Steaua Bucuresti), 10.Daniel Plai (Steaua Bucuresti), 11.Ionut Dumitru (Steaua Bucuresti), 12.Florin Vlaicu (Steaua Bucuresti), 13.Catalin Fercu (Timisoara Saracens), 14.Marius Simionescu (Timisoara Saracens), 15.Ionel Melinte (Timisoara Saracens)
Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru (Stiinta Baia Mare), 17.Iulian Hartig (Stiinta Baia Mare), 18.Adrian Motoc (Agen), 19.Adrian Ion (Tomitanii Constanta), 20.Tudor Boldor (Steaua Bucuresti), 21.Tudorel Bratu (Dinamo Bucuresti), 22.Robert Neagu (Steaua Bucuresti)

FOTO: TAMUNAPHOTO |  TBC – თიბისი / Georgian Rugby

 

457 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response