Friday 22nd January 2021,
Federatia Romana de Rugby

2 jucatori in fata debutului pentru Stejari in meciul cu Portugalia

8 februarie 2020 First XV

In etapa a doua contand pentru Rugby Europe Championship, Stejarii vor evolua la Caldas da Rainha in compania Portugaliei, o partida pentru care antrenorul Andy Robinson va efectua sapte schimbari fata de disputa anterioara cu Georgia si in care se anunta un nou debut in echipa noastra nationala, cel al lui Kamil Sobota.

Daca formula Ionel Badiu, Ovidiu Cojocaru, Alexandru Tarus la linia intai este una inedita, prin aparitia lui Ovidiu Cojocaru, cei doi pilieri, Ionel Badiu si Alexandru Tarus au mai aparut in echipa de start, impreuna, de sase ori. Impreuna, cei trei, aduna 64 de selectii, Ovidiu Cojocaru urmand a imbraca pentru a zecea oara tricoul echipei nationale.

Un cuplu inedit va fi cel din linia a doua, Ionut Muresan-Adrian Motoc, Ionut Muresan la a 9-a selectie, Adrian Motoc la cea de-a 8-a. La linia a treia regasim aceeasi situatie cu Mihai Macovei, Dragos Ser si Kamil Sobota. Daca Kamil Sobota se afla la debut, Mihai Macovei isi va trece in cont selectia cu numarul 86, urmand a fi pentru a 49-a oara capitanul Stejarilor.

Florin Surugiu si Tudor Boldor vor forma pentru a doua oara tandemul in ceea ce priveste mijlocasii, in timp ce Florin Vlaicu si Taylor Gontineac vor fi pentru a treia oara centrii echipei nationale in formula de start. Din actualul lot, Florin Vlaicu are cele mai multe prezente impotriva Portugaliei, 9, si un total de 60 de puncte marcate lusitanilor, in timp ce Taylor Gontineac revine dupa partidele disputate anul trecut in America de Sud.

Aripile echipei noastre raman neschimbate, Ionut Dumitru, care de-a lungul partidelor cu Portugalia a marcat doua eseuri si Marius Simionescu, aflat la a 12-a selectie. Fundasul Stejarilor va fi Ionel Melinte, cel care a debutat in echipa nationala chiar intr-o partida cu Portugalia, barajul de pe Arena Zimbrilor, cand a si marcat un eseu.

In privinta bancii de rezerve, daca va intra in joc, isi va face debutul si Costel Burtila, unul din pilierii cu evolutii apreciate in Federale 1.

Romania: 1.Ionel Badiu(Valence Romans Drome Rugby), 2.Ovidiu Cojocaru (Stiinta Baia Mare), 3.Alexandru Tarus (Zebre), 4.Ionut Muresan (Timisoara Saracens), 5.Adrian Motoc (Agen), 6.Mihai Macovei (Colomiers), 7.Dragos Ser (Steaua Bucuresti), 8.Kamil Sobota(Tomitanii Constanta), 9.Florin Surugiu(Steaua Bucuresti), 10.Tudor Boldor(Steaua Bucuresti), 11.Ionut Dumitru(Steaua Bucuresti), 12.Florin Vlaicu(Steaua Bucuresti), 13.Taylor Gontineac(Clermont Espoirs), 14.Marius Simionescu(Timisoara Saracens), 15.Ionel Melinte(Timisoara Saracens).
Rezerve: 16.Eugen Capatana(Timisoara Saracens), 17.Constantin Pristavita(Stiinta Baia Mare), 18.Costel Burtila(Rugby club Hyères-Carqueiranne-La Crau), 19.Johan Van Heerden(Dinamo Bucuresti), 20.Adrian Ion(Tomitanii Conastanta), 21.Tudorel Bratu(Dinamo Bucuresti), 22.Vladut Popa(Timisoara Saracens), 23.Nicolas Onutu(CS Vienne Rugby)

473 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response